Kategorie

Léčivá rostlina ve vašem bytě - aloe

V bytových podmínkách pěstujeme převážnou většinu rostlin pro jejich zbarvení či květenství. Málokdy si ale pořídíme rostlinu, u níž bychom očekávali i jiné využití, než jen oživení našeho interiéru.

Právě takovou výjimkou, u níž se snoubí praktické i estetické využití, by v našich bytech či domech mohlo být aloe. Aloe pochází z Jižní Afriky, ale už dávno se tato rostlina zabydlela také v našich zeměpisných šířkách. Poznáme ji podle masitých listů s trnitými okraji. Ve své domovině dorůstají některé druhy aloe i několika metrů, u nás se musíme spokojit s výškou podstatně menší.

Kde pěstovat aloe?

Jedná se o velmi nenáročnou rostlinu, která se hodí do světlých a suchých místností, menší exempláře je možno sesadit spolu se sukulentními rostlinami do větších misek a ozdobných květináčů. Ty se potom mohou v letním období stát ozdobou našich balkónů či teras. Jenom musíme vybrat slunné stanoviště a větší rostliny zajistit proti převrhnutí. Při zajištění základních podmínek rostlina vydrží velmi dlouho.

Nenáročné

Nejčastěji pěstovaným druhem aloe je u nás aloe arborescens, která má tvar malého stromku. Pokud zvolíme raději košatěji rozvětvený keřík, rostlině častěji seřezáváme vrcholy. Aloe je poměrně nenáročné na zálivku, dobře snáší i sucho. V zimě přísun vody omezíme, abychom zabránili rozbahnění kořenového balu a zahnívání kořenů. Rostlinu lze přes zimu ponechat i ve vytápěné místnosti, zálivku však v tomto případě mírně zvýšíme. Aloe není nutné přihnojovat. Přesazování provádíme pouze u větších rostlin jednou za pět let, nejlépe na jaře. Rostlině při té příležitosti zabezpečíme řádnou drenáž, abychom předešli přemokření. Mladé rostliny snadno získáme vegetativním způsobem množení z vrcholových či stonkových řízků, které snadno a rychle při teplém počasí koření.

Léčivé účinky a lahodná chuť

Léčivé účinky domácí aloe byly známy již ve starověku. Štávu z listů aloe můžeme i dnes v domácích podmínkách s úspěchem použít na drobné rány a spáleniny. Pro použití jsou vhodné starší listy, které po délce nařízneme a přiložíme přímo na ránu či popálené místo. Nezapomeňte také, že listy aloe jsou poživatelné a mají příjemnou, osvěžující chuť. Můžete si z nich připravit třeba lahodný nápoj - dužinu z listů aloe rozmixujte s ovocným džusem podle vlastní chuti, s minerální vodou a případně lžičkou medu.

ab
ab
ab
ab
ab