Kategorie

Kuchyňský odpadkový koš: s jednou nádobou versus sorter

V každém domě musí být. Do obýváku se hodí stejně málo jako do ložnice. Bývá v pracovně nebo v dětském pokoji. A určitě nesmí chybět v kuchyni. Řeč je o odpadkovém koši. V zásadě se tyto koše dají rozdělit do kategorií – vestavný a volně stojící – a do kategorie – tvořen jednou anebo více nádobami (tzv. sorter pro třídění odpadu).
Nyní se podíváme na odpadkové koše z pohledu počtu nádob. Pro smíšený odpad používáme odpadkový koš s jednou nádobou, pokud chceme třídit odpad, pořídíme si tzv. sortery.

Vestavěný koš s vyjímatelnou nádobou

S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Koš s jednou nádobou

Tyto koše bývají obdélníkového nebo častěji kruhového půdorysu. Jejich největší výhodou je nízká cena. Takovýto běžný válcový koš v plastovém provedení o průměru cca 30 až 40 cm se dá pořídit již od 300,- Kč. Pořizují si jej lidé, kteří z nějakého důvodu nechtějí třídit odpad, nebo se v jejich kuchyni pro větší koš nenajde místo. Dražší varianta takovéhoto koše má plastovou vyjímatelnou nádobu a plechový plášť. Vestavné varianty koše jsou připevněné na dvířka skříňky a vždy se otevírají při otevření skříňky. Jejich poklop se zavírá buď pomocí plastového mechanismu, nebo u nejlevnější varianty pomocí na vhodném místě připevněného provázku.

Nejjednodušší varianta sorteru se dvěma oddělenými nádobami

Vestavný koš s více nádobami

Tyto koše již nabízejí mnohem více variant řešení. U vestavěných košů záleží především na šířce skříňky, do které bude koš umístěný. Podle šířky má koš různý počet nádob, liší se také jejich velikost a uspořádání. Nejmenší počet nádob u sorteru jsou dvě, častěji se ale využívají tři. Jedna je na plast, další například na "suchý" odpad a další na biologický odpad – pokud nepoužíváme drtič. Tyto koše se nejčastěji otevírají vytažením dvířek směrem dopředu ze skříňky. Ke korpusu jsou připevněné buď pomocí samonosného mechanismu, který je součástí koše, nebo jsou nádoby koše vložené v zásuvce plnovýsuvného kontejneru. Samozřejmostí je poklop proti zápachu, pod který koš vždy zajede. Výhodou těchto košů je (kromě ekologického rozměru třídění odpadu) i jejich komfortní otevírání, dostatek objemu a celková robustnost. Daní za to je místo, které tento koš v kuchyni zabere, a také jeho cena, která se pohybuje od 2 000,- Kč nahoru. Specialitou na závěr jsou otočné odpadkové koše vhodné pod rohové dřezy, které mají po stranách "kapsy" na nejrůznější příslušenství – například mikrotenové sáčky nebo na přípravky do myčky nádobí.
ab
ab
ab
ab
ab