Kategorie

Křeček v bytě: Kam s ním?

Máte doma křečka či nějakého jiného hlodavce? Jak to šikovně zařídit, aby nás v noci nebudil zběsilou jízdou na kole nebo nám nevábně nezapáchal přímo pod nosem?
Křeček či jiný hlodavec v bytě může být žádoucím a milým společníkem ať už nás samotných, nebo našich dětí. Podstatou je vytvoření jakési vzájemně harmonické symbiózy a dosažení oboustranné spokojenosti. Nejčastěji chovanými hlodavci v bytě jsou myšky, křečci, křečíci, morčata, pískomilové a činčily. Oblíbení zakrslí králíčci už sice patří do jiné čeledi, ale to neznamená, že by také nedokázali přehlodat kabel od počítače! Oblíbené kolo je pro křečka ideální zábava. (Foto: commons.wikimedia.org)

Domek pro křečka

Nejvhodnějším obydlím pro křečka nebo morče je prostorná klícka. Oproti skleněnému akváriu se v ní nedrží vlhkost a plíseň, ale nevýhodou může být odlétávání podestýlky přes otvory v kleci do okolního prostoru. Klícka by měla být dostatečně velká. U křečků nebo křečíků je důležité zaplnit volný prostor prolézačkami, domečky nebo žebříky, aby neměli strach z otevřeného prostoru. Výhodné jsou také patrové klícky. Jako podestýlku můžeme použít hobliny – jsou vhodnější než piliny, které by zvířátku mohly snadno podráždit oči nebo sliznice. Klícku je třeba pravidelně čistit a podestýlku měnit, zpravidla stačí jednou týdně. Křeččí domek můžete vyrobit sami, nebo ho rovnou koupit. (Foto: Smallanimalchannel.com) Samozřejmostí je umístění napáječky s čistou vodou, krmítka a u křečků velmi oblíbeného šlapacího kola. Křeček také potřebuje domek. Často používaná je například polovina skořápky z kokosového ořechu s vyříznutým vchodem. Není třeba být příliš velkorysí, křeček se dokáže protáhnout i velmi malým otvorem.

Vhodné umístění ubikace

Obydlí hlodavce je vhodné umístit na suché, světlé místo v nepřetopeném pokoji. Morčata rozhodně nesnášejí průvan a křeček zase nemá rád příliš mnoho světla. Jako noční tvor většinu dne prospí a v noci rád jezdí na kole. Proto není vhodné chovat tato zvířátka v místnosti, kde se spí. Nejen že by vás v noci rušil svým šramocením, ale také zde hrozí riziko vzniku alergie na zvířecí srst, protože v noci jsou zejména děti náchylnější k dýchacím obtížím. Také případný zápach ze zvířecí klícky není pro ložnici či dětský pokoj nic vítaného. Křeček potřebuje k pohodě stabilní teplotu a klid. (Foto: Uniprot.org) Ideálním místem k umístění ubikace s malým hlodavcem v bytě nebo domě je chodba, veranda nebo hala. Pozor na chladné místnosti! Ideální je zajištění pokojové teploty, v příliš chladném prostředí se totiž může stát, že křeček upadne do zimního spánku. Pozor také na náhlý hluk, například zapnutí vysavače může takové zvířátko vážně ohrozit.

Aby u vás křečkovi nic nehrozilo

Pokud vypouštíme hlodavce ven z jeho obydlí, dbáme zvýšené pozornosti, aby nepřišel do kontaktu s jakýmkoli elektrickým kabelem, který by mohl snadno prokousnout. Dále je důležité zabránit kontaktu s dalšími zvířaty chovanými v bytě nebo i malými dětmi v rámci zachováni oboustranné bezpečnosti. Pozor také na pády z výšky! Pokud chceme chovat více hlodavců najednou v jedné ubikaci, je třeba vědět, u kterých druhů je to možné. Například křeček zlatý je takový samotář, že se s druhým křečkem opravdu nesnese. Naproti tomu křečík je velmi společenský a je ochoten vedle sebe snést klidně i dalšího kamaráda.
ab
ab
ab
ab
ab