
V prvé řadě je nutné vnímat nekonvenčně zkosenou povahu místnosti či bytu jako dar, nikoliv prokletí. Dobrá, obrazy nejspíš nebudou jeho silnou stránkou, ale kdo může říct, že mu do obývacího pokoje dopadají sluneční paprsky pod přirozeným úhlem? Podkroví navíc často nahrazuje ztrátu prostoru zvýšením “stropu”, čehož chytrý designér využije ke hře s osvětlením nebo rostlinstvem.

Kdo potřebuje televizi, když má za oknem celé město jako na dlani? Ostatně na výhledu směrem k nebesům se dá postavit celý domov. Ať už k rajskému oknu vybudujete obývací pokoj nebo jen relaxační kout s lenoškou, podkrovní prostory vám svojí útulností vyjdou vstříc. Jen dbejte na to, aby se okno nacházelo v ideální výšce, tj. aby jím mohla vyhlédnout stojící osoba. Jen pozor, abyste se neocitli v temné půdní hrobce - střešních oken musí být v podkrovním bytě dostatek, protože představují jediné spojení s venkovním světem.

Byty v podkroví mívají oproti svým “obyčejným” protejškům i mnohem méně příček a stěn. To znamená, že v takových domácnostech bude nejednou nutné zvážit kombinování místností. Trocha předběžného plánování a vkusu pak bude dělící čárou mezi neforemnou všemístností a místností snů. A další plus si připíše prostorová velkorysost!

Jedinou kolmou stěnou v podkroví je štít - využijte jej proto chytře, nejlépe k zakomponování knihovny nebo kuchyňského koutu. Moderní doba s sebou naštěstí přinesla také nábytek, s jehož pomocí lze vykouzlit úložné prostory i na těch úhlově nejnepříznivějších místech. Trojúhelníkově profilované skříně, stropní police nebo zkosené knihovny - v podkroví je ideální místo pro nekonvenční experimenty. Umělecké duše i zapřísáhlí perfekcionisté by měli stylovému bydlení na výsluní rozhodně dát šanci!