Interiér nemusí být zařízen pouze historicky a k tomu ve stejném uměleckém stylu. Ne každý z nás touží po domě, který je kompletně vybaven pouze historickým nábytkem a doplněný precizně vybranými dekoračními tkaninami, koberci, tapetami a dalšími stylovými doplňky. Často ani prostor neposkytuje dobré předpoklady k důslednému dodržování zvoleného historického stylu. Velkorysé zařizování vyžaduje velkorysé prostory. Po bližším prozkoumání našeho domu můžeme přijít na řadu dalších rozporů, které nehrají do noty s představou dokonale sladěného dobového bydlení. Příkladem jsou například plastová okna a okna novodobých tvarů, nízké stropy, netypické pro předešlá období. Řešení nabízejí nábytkové solitéry.
Historický nábytek má své neoddiskutovatelné kouzlo
Krásné jednotlivosti
Slovo solitér znamená podle výkladového slovníku cizích slov jednotlivě se vyskytující věc, jednotlivost. Mnohé typy historického nábytku můžeme efektně použít jako solitéry. Budou se dobře vyjímat i v kombinaci s moderním nábytkem a hlavně nebude zapotřebí vykonat žádné stavební úpravy ani jiné změny v interiéru.
Solitéry na sezení
Interiér velice pěkně oživí sólo kusy nábytku k sezení, jako jsou křesla, houpací křesla, čalouněné lenošky s volnými polštáři, divany či různé druhy pohovek bizarních tvarů. Jednotlivé kusy mohou být z různých historických slohů.
Nábytkové solitéry jsou řešením pro milovníky historického nábytku, jejichž byt není možné zařídit v jednotném stylu
Skříňový solitér
Krásným, dekorativním kouskem je příborník. V minulosti hrál důležitou roli v každé měšťanské domácnosti. Stál vždy vedle jídelního stolu a jeho majitelé v něm shromažďovali ty nejcennější předměty z celé kuchyně, jako například vzácné cukřenky, vázičky, sváteční servisy, sklo či porcelán, tedy vše, co mělo být na očích přicházejících hostů. Kvalitně zrestaurovaný příborník je cenným šperkem i v dnešní, moderní domácnosti. Zajímavým kouskem je i kabinet – skříňka na vysokých nohách s množstvím zásuvek a přihrádek, které často zakrývala ještě dvoukřídlá osová dvířka. Rozšířený byl hlavně v období baroka. V pracovně může být hezkou dekorací a zároveň funkčním nábytkem psací komoda nebo komodový sekretář s výklopnou deskou na psaní a se skříňovým nástavcem.
Drobné doplňky
Pokud hledáte jen drobné, nenápadné, ale přesto působivé doplňky, které by interiéru dodaly hodnotu a jemně jej oživily, zkuste se podívat po dámském toaletním stolku ve stylu Luvíka XV., či po konzolovém barokním stolku. Dům pěkně ozvláštní také drobné dekorativní předměty, jako jsou hodiny, zrcadla, stojany na deštníky či na noviny, servírovací stolky, psací stroje či starožitné telefony. Tyto doplňky vdechnou interiéru zcela nový ráz.
Ne každému se podaří zařídit v historickém stylu celou místnost nebo dokonce celou domácnost
Rozhodujete vy
Nejdůležitější je, aby interiér jako celek působil útulně a aby vyhovoval po všech stránkách svému majiteli. Co člověk, to jiný názor a jiný vkus, a tak záleží na každém z nás, jak si naši domácnost zařídíme.