Kategorie

Koupelna a toaleta dohromady - ano, nebo ne?

Umístění toalety přímo do koupelny má jednoznačně svá pro i proti. Uvažujete, jaké řešení si vybrat? Shrňme si nejdůležitější výhody a nevýhody toho, když je vana i záchod v jedné místnosti.
Toaleta v koupelně se mnohým líbí z důvodu úspory prostoru, rovněž firmy dnes nabízejí vybavení ve stejném designu, což v katalogu působí velmi efektně. Ovšem z hlediska hygieny to zase taková výhra není. Podle odborníků je totiž takováto místnost doslova zaplavená bakteriemi. U větší koupelny není toaleta takový problém. Každý, kdo se chystá k tak zásadní úpravě bytu, se snaží získat maximum informací. Mnoho článků o moderním interiéru je spojení toalety a koupelny nakloněno. Poukazuje se v nich především na to, že se tím šetří prostor a v bytě ubydou jedny dveře. Na druhou stranu v malých panelákových koupelnách po zbourání dělicí stěny stále příliš prostoru nezískáte. To už je potom lepší, když koupelnu zvětšíte na úkor chodby či předsíně a necháte ji oddělenou od toalety.

Jak je to s hygienou?

Problematikou se zabývala řada odborníků. Ti ukázali, že v koupelně, kde byla umístěná i toaleta, našli pod UV zářením miliony bakterií, pocházejících přímo z toalety. K jejich rozšíření po místnosti přitom nemusíte být žádní "šmudlové". Bakterie se šíří s každým novým spláchnutím.

Jaká jsou tedy pro a proti spojení koupelny a WC?

Umístění toalety vedle vany klade větší nároky na hygienu.

Pro:

1. Nenechte se ošálit katalogy – Pokud si prolistujete katalogy, kde jsou vizualizace nebo fotografie spojených toalet s koupelnou, jen vám z těch překrásných obrázků srdce poskočí. Vana i záchod se dnes dají koupit jako jeden set jedné barvy a z jednoho materiálu, takže na první pohled jejich umístění v jedné místnosti působí jako dokonale estetické a moderní spojení. Krásný design ale není vše. Spíše než o praktickém řešení se dá hovořit o módní vlně. 2. Dvě koupelny – Pokud máte k dispozici ještě další sociální zařízení, není důvod dělat obě oddělené. To je samozřejmě jiná situace. 3. Něco mezi – Pokud přece jen trváte na spojení těchto místností, použijte k oddělení toalety alespoň příčku. Firmy dnes nabízejí velké množství variant, které působí v interiéru velmi efektně. 4. Pro handicapované – To je samozřejmě něco jiného. Pokud máte v rodině například vozíčkáře, je toto spojení spíše praktickou nutností, než designovou záležitostí. Velmi mu tím usnadníte sebeobsluhu a pohyb v tak malém prostoru.
Další články z magazínu Bety.cz: Jak se zbavit chlupů od našich zvířecích miláčků Vybudujte si zahradu, ve které se nebude klíšťatům líbit

Proti:

1. Bakterie – Pokud se jen trochu zamyslíte nad fungováním WC, musí vám být jasné, co se stane při spláchnutí. Všechny bakterie začnou vířit vzduchem a usazovat se na všem okolo. Tedy i na ručnících, zubních kartáčcích. A kdo by si chtěl čistit zuby pastou s příměsí fekálních bakterií? Nechutné? Ano, ale prostě je to tak. 2. Ztráta soukromí – Jen si uvědomte, jaký provoz je v těchto místnostech například po ránu. A nikdo nechce být vykonávání určitých potřeb rušen, natož pozorován někým, kdo se třeba jen půjde osprchovat. A nic si nenalhávejte, jít si vyčistit zuby po někom, kdo byl ráno na toaletě, není nikterak příjemné. 3. Zákon – Na spojení záchodu a koupelny můžete zapomenout, pokud máte byt větší než 2 obytné místnosti. To z hygienického hlediska není přípustné.

Bakterie jsou všude

Pravdou je, že koupelna není jediné místo, kde se můžete s bakteriemi, zvláště pak fekálními, setkat. Například na počítačové klávesnici se nachází až 100x více bakterií než na záchodovém prkénku. Nejčastějším prostředkem přenosu kapénkové infekce ale zůstává váš mobilní telefon, který je v blízkém kontaktu s vašimi prsty. Smyslem článku není vás vyděsit, ale jen upozornit na problémy, kterým se lze lehce vyhnout. Zdroj: www.bety.cz
ab
ab
ab
ab
ab