Kategorie

Komíny a kominíci - je jich opravdu nedostatek?

Asi málokdo tuší, že za bezmála polovinou požárů na podzim, v zimě i na jaře může netěsnost komínu či jeho zanesení sazemi. Kvůli ušetřené pětistovce tak přijdou mnohdy majitelé nemovitostí během pár minut o stovky tisíc korun.
 

Problém chatařů

Jelikož jsou dnes lidé zvyklí na centrální vytápění pomocí ústředních radiátorů, mnohdy zapomenou na kominíky. Ti nenosí jen štěstí, ale také pomůcky na vyčištění komínu od sazí. Právě dlouho nevyčištěné saze v komínové rouře dokáží vzplanout. Pokud je komín dobře udělaný a nový, pak je takovéto vzplanutí neškodné, ale v případě, že je odvod kouře zastaralý, může dojít k propálení trubky či jejímu nažhavení a od takového místa se může vznítit celá střecha, případně i stavba.
 
Komínový systém CIKO firmy Evector, info a foto: www.evector.cz
Pokud je komín ucpaný, hrozí i další nebezpečí, a to doslova smrtelné. Jedovaté plyny vznikající při hoření se totiž ve chvíli, kdy nemohou ven, tlačí zpět do kamen a následně i vnitřních prostor objektu. V takových případech může dojít k vážné otravě nebo dokonce úmrtí osob, jež se v objektu nacházejí.
 
Posledním problémem hořících sazí je to, že se od nich mohou vznítit okolní stavení poté, co vyletí z komína.
 

Hasiči kominíky nepodceňují

Asi málokdo má ke kominíkům tak blízko jako hasiči. Proto tam, kde léta nepřijde kominík, se většinou dočkají hasiči požáru. I když hasiči majitele nemovitostí nepřetržitě prostřednictvím médií varují, lidé situaci podceňují.
 
 
„Lidé podceňují důležitost pravidelných prohlídek komínů a my poté musíme vyjíždět k těmto mnohdy zbytečně vzniklým požárům,“ shodují se hasiči, kteří poukazují na další problém: „Ve chvíli, kdy nezodpovědný majitel šetřílek pláče u své nemovitosti, mohou nás lidé potřebovat jinde. V místě, kde jde o život. Prevence je nejlepším hasičem.“
 
Požární bezpečnost CIKO komínů je zaručena složením komínového tělesa, kde každý z prvků je proveden v prvotřídní kvalitě, foto: www.evector.cz

Čištění komínů nařizuje vyhláška

Několik pravidelných prohlídek a čištění komínů ročně nařizuje vyhláška. Lidé by si neměli myslet, že kominíci berou peníze za nic. Lidí, věnujících se prastarému řemeslu je stále dostatek. „Je pravdou, že moc mladých se do povolání kominíka nežene. Ale i mladí k nám přicházejí. Spíše se o nás přestalo mluvit, stejně jako kdysi o strojařích, kterých je nyní pramálo a jsou placeni zlatem. Obdoba čeká i nás. Na nedostatek práce si stěžovat nemůžeme, jelikož je jí víc než dost,“ podotkl sedmačtyřicetiletý kominík Josef z Prahy.
 

Kominíci nabízejí širokou škálu služeb

  • čištění a kontroly komínů
  • vložkování komínů
  • stavby třísložkových (vícevrstvých) komínů
  • stavby různých komínových systémů
  • revize a kolaudace spalinových cest
  • posudky pro stavební povolení
  • připojování krbů na komíny
  • opravy komínových hlav
  • zmapování komínů v celém domě
  • výškové práce

Úvodní foto: Komínový systém CIKO, www.evector.cz

ab
ab
ab
ab
ab