Kategorie

Klimatizace versus ventilátor - co je lepší?

Horké letní dny svádí k otázce, zda se vyplatí pořídit si do bytu či kanceláře klimatizaci, ventilátor, anebo zda stačí větrat pouhým průvanem. Vzhledem k financím je cenově nejvýhodnější ochlazovat místnosti průvanem za dvou a více otevřených oken. To ale nejde vždy.
Ventilátory a klimatizace jsou tak nedílnou součástí moderních kanceláří, jelikož v rozpálené kanceláři nechce se nikomu sedět, nedá se tam pracovat, soustředit se a odvádět svědomitou práci.
 
Na trhu je naštěstí k dispozici řada ventilátorů či přenosných klimatizací. Které řešení je vhodné pro vás a které se vyplatí nejen po stránce ceny, ale také kýženého účinku, prozradí následující spotřebitelský test.
 

Ventilátory

Na trhu je v současné době řada ventilátorů různých světoznámých i nově zavedených značek. Ventilátory dělíme na stropní, stojanové a stolní. Větráky a ventilátory budou tou pravou volbou pro ty z nás, kdo z různých důvodů nemohou riskovat používání klimatizace.
 
Pokud víte, že jste náchylnější k nemocem, anebo vás živí hlasivky (moderátoři, učitelé, zpěváci), tak byste měli zvážit, zda je vhodné si klimatizaci pořizovat. Může totiž u citlivějších jedinců vyvolat nachlazení nebo nepříjemnou angínu. Ani tak však jistě nechcete sedět v těžkém a přehřátém vzduchu, kde je takové vedro, že ani mouchy nechtějí létat a obtěžovat. Proto není nad to, pořídit si ventilátor. Ten svojí rotací vzduch nejen rozhýbe, ale také zlehka ochladí. Mírný průvan působí velice příjemně.
 
Stropní ventilátory jsou k mání od 1 200 korun až po 15 000 korun za kus. Jejich cena je odvislá od vzduchového výkonu, spotřeby energie, ovladatelnosti, hlučnosti až třeba po příslušenství, k němuž patří například světlo, které může být v přístroji zabudováno.
 
 

Přenosné klimatizace

Výhodou přenosných klimatizací je jejich účinnost a možnost krátkodobého použití. Není nutná instalace zařízení do místností celého objektu. Jejich cena je vyšší než u ventilátorů a pohybuje se řádově od 5.000 do 20.000 Kč. Za vyšší náklady se ale ten, kdo používá přenosnou klimatizaci, dočká opravdu účinného a rychlého chlazení. Až moc účinného, že je nutné připojovat varování, jaká je únosná míra chlazení, aby člověk neplatil zdravotními komplikacemi.

Nástěnné klimatizace

Další úrovní technických zařízení zajišťujících ochlazení prostor, v nichž pobýváme, na přijatelnou teplotu jsou klimatizace nástěnné, které kombinují výhody mobilních klimatizací s účinností nástěnných split klimatizací. Jejich ceny se pohybují řádově od 30.000 Kč. K jejich instalaci potřebujete ve vnější zdi dva otvory, proto je instalace tohoto typu zařízení poněkud náročnější než vystrčení hadice z okna u klimatizace mobilní, ale estetický dojem je pak nesrovnatelně lepší.
ab
ab
ab
ab
ab