Kiwi od A do Z, 4.díl: Druhy kiwi vhodné pro naše klima
502
Pro naše klimatické podmínky se nejlépe hodí aktinídie kolomikta a aktinídie arguta, které jsou vyšlechtěné pro drsnější zimy. Jejich plody se nepodobají klasickému kiwi, které vídáme běžně v obchodech, jsou mnohem menší, dosahují velikosti 2 – 3 cm. Pro svůj menší vzhled jsou také lidově nazývány "minikiwi".
Výhodou těchto dvou mrazuodolných odrůd kiwi je také barevná pestrost jejich listů. Rostlinu můžeme nechat plazit kolem pergoly nebo kolem plotu. V průběhu ročního období mění listí barvu a oživuje vzhled naší zahrady.
Aktinídie kolomikta (Actinidia kolomikta)
Aktinídie kolomikta patří mezi nejodolnější ze všech druhů kiwi. Rostlina je odolná vůči mrazu, snáší teploty až -40°C. Pochází ze Sibiře, a proto je někdy nazývána jako Sibiřské kiwi. Nedosahuje závratných výšek a rozměrů, proto ji vysazujeme na vzdálenost 1,5 až 2 m.
Plody
Plody jsou velké asi 2 cm, podobají se angreštu, mají válcovitý tvar, a nejvyšší obsah vitamínu C ze všech aktinídií. Kvete od poloviny května. Drobné bílé květy opylují včely. Plody dozrávají od července do září a mají žlutozelenou barvu. Pro dozrání plodů vyžaduje 120 bezmrazých dnů. Po dozrání plody většinou opadávají, proto se musí denně sbírat. Plody kolomikty se nedají skladovat. Z jedné rostliny můžeme sklidit až 10 kg plodů.
Barevná podívaná
Kromě jedlých plodů je tato odrůda oblíbená pro své tříbarevné zbarvení listů samčích rostlin, kdy se list v průběhu vegetačního období postupně zabarvuje na vrchní straně od špičky listu ze zelené na bílou a růžovou barvu, zřídka se zabarví až na fialovou barvu. Obvykle se zabarvují rostliny vysazené na osluněných prostranstvích. Rostlinám ovšem lépe vyhovují zčásti stíněné pozice.
Nákup sazenic
Tato aktinídie je dvoudomá, v zahrádce budeme potřebovat alespoň jeden pár, tedy jednu rostlinku samčí a jednu samičí. Mladé sazenice je třeba v prvních letech chránit před kočkami, které je rády vyhrabují a okusují. Samčí a samičí rostlinku pořídíme za 198,- Kč.
Aktinídie význačná (Actinidia arguta)
Aktinídie arguta je nejvhodnější druh kiwi do našich podmínek, spolehlivě plodí v celé republice. Rostlina snáší nejnižší teploty v zimě až -30°C. Tato odrůda pochází z drsných podmínek sibiřské tajgy. Je silně vzrůstná, výhony dosahují délek 2 – 5 metrů, vysazujeme ji ve vzdálenosti 3 – 4 m.
Plody
Plody jsou velké 2 až 2,5 cm, tvarem připomínají angrešt, ale nejsou porostlé chlupy jako klasické kiwi. Kvete začátkem června a není proto ohrožována pozdními jarními mrazíky. Drobné bílé květy opylují včely. Plody dozrávají v průběhu září a října, jsou velké 2 - 4,5 cm a mají zelenou barvu. Pro dozrání plodů vyžaduje arguta 150 bezmrazých dnů. Ze starších rostlin lze sklidit přes 30 kilogramů plodů. Zralé plody neopadávají a dají se krátkodobě skladovat. Plody se dají jíst celé, mají výbornou chuť a hodí se i na zavařování.
Vhodné jako okrasná rostlina
Výborně se hodí na různé pergoly a ploty, které rychle poroste. Vyžaduje spíš lehčí půdu s dostatkem humusu a živin, pH kolem 5,5. Dobře se jí daří jak v písčitých, tak hlinitých půdách. Nesnáší vápno, potom trpí chlorózou. Přes léto vyžaduje dostatek vláhy, ale nesnáší přemokření. Kořenová soustava je rozložená ve vrchní vrstvě půdy, proto si musíme dávat pozor na obrývání.Tento druh je často šlechtěn a byly vypěstovány i jednodomé klony, tedy rostliny oboupohlavní a samosprašné, takže stačí pěstovat na zahradě jen jednu rostlinu. Pokud však roste poblíž samčí rostlina, rostliny mívají o 50% větší úrodu plodů.