Kategorie

Když je voda v zahradě vítaná, 1. díl

Zahradní jezírka se čím dál častěji objevují jako zajímavé zpestření našich okrasných zahrad. Je to trend, zahradní jezírka působí esteticky, dotváří romantickou atmosféru, jsou vděčným objektem pozorování jak dětí, tak dospělých.
Dostatečně velká jezírka mohou být využívána také ke koupání, kde přirozenou kvalitu vody bez přidání chloru ocení  zejména alergici a astmatici. Voda v zahradě také zlepšuje celkové mikroklima. Než začneme se samotnou realizací, měli bychom si promyslet, jaké jezírko si přejeme. Budeme v něm chtít chovat rybky? Nebo půjde čistě o okrasné jezírko? Chceme slyšet šplouchání vody pomocí různých umělých potůčků, gejzírů a fontánek? A nebo chceme vytvořit víceúčelové jezero, které bude zároveň sloužit i ke koupání? Po rozvážné úvaze přistoupíme k výběru místa.

Zahradní jezírko se snadno stane dominantou zahrady; Foto: Zahradní jezírka Banat

S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Stanoviště

Jezírko by nemělo být umístěno v trvalém stínu, neprospívá mu však ani celý den prosluněné místo. Ideální poloha jezírka je v polostínu, kam slunce svítí zhruba čtyři až šest hodin denně. Z praktického hlediska nestavíme jezírko pod košatými listnatými stromy, padající listí nám bude zbytečně přidělávat práci s čištěním, tlející listí navíc narušuje přirozenou rovnováhu v jezeru. Pozor na kořeny blízko rostoucích stromů a keřů. Při výběru vhodného místa nezapomínejme na děti. Jezírko může zejména pro malé děti představovat skrytou hrozbu. Proto ho zásadně umísťujeme na místo, které dobře známe, a které máme na očích. Na vybraném místě si nejdříve znázorníme tvar jezírka. Použijeme k tomu hadici, šňůru nebo okraje obsypeme pískem. Můžeme tak snadno zjistit, jak dlouho na jezírko bude svítit slunce, jak přechází stín nebo jaký je na jezírko výhled.

Některá jezírka můžeme využívat i ke koupání; Foto: Zahradní jezírka Banat

Vykopání jámy

Nejprve si ve stavebních plánech domu ověříme, zda v místě výkopu nevedou inženýrské sítě. Před začátkem práce vybereme místo, kam budeme vykopanou zeminu ukládat. Ideální je dávat ji na dvě hromady na igelitovou fólii vedle jámy, trávník se tak nepoškodí a zeminu můžeme lehce přemístit. Časově i finančně je výhodnější využít pro hloubení jámy techniku, ručně kopeme jámu jen pro menší jezírko nebo tak modelujeme břehy. Jámu kopeme zvenku dovnitř. Nikdy nehloubíme jámu s kolmými stěnami s úmyslem dodatečně dosypat jednotlivé výškové úrovně. Navezená zemina se bude časem sesouvat a fólie na březích se bude odhalovat. Jámu vykopeme ještě asi o 20 cm hlubší, než plánujeme jezírko. Při kopání odstraníme kameny a kořeny. Při okrajích bude jezírko méně hluboké – tzv. bažinné pásmo o hloubce do 20 cm, na bažinu navazuje mělkovodní pásmo (plochá zóna) o hloubce do 50 cm a uprostřed vytvoříme hlubokovodní pásmo, hluboké více než 50 cm. Čím hlubší jezírko bude, tím lépe a rovnoměrněji se v něm bude udržovat teplota vody. Správně zvolená hloubka má vliv na to, že se jezírko nebude přehřívat a v zimě nevymrzne.

Vhodným materiálem k dotvoření přirozeného vzhledu je kámen; Foto: Zahradní jezírka Banat

Pokládání fólie

Dno jezírka zasypeme 10 cm silnou vrstvou písku, který bude sloužit jako ochrana před protržením fólie. Písek řádně udusáme. Pokud je v blízkosti jezírka hodně kořenů nebo kamenitý povrch, můžeme použít geotextílii, která zamezí proražení jezerní fólie. Geotextílie je speciální tkanina do jezírek. Jedná se v podstatě o hustou rohož z nerozkládajícího se materiálu. Běžně ji seženeme v obchodech s kutilskými potřebami jako metrážní zboží. Geotextílii položíme na vrstvu písku. Pokud nemáme k dispozici písek, geotextílii můžeme položit přímo na hlínu do vyhloubené díry. Nyní položíme na písek (případně na geotextílii) jezerní fólii. Při okrajích necháme přesah 50 cm. Při krajích můžeme použít fólii s motivem kamenů, která působí přirozeněji než klasická fólie. Dno jezírka zasypeme drobným štěrkem a oblast s hlubokou vodou zalijeme vodou. Fólie je tíhou vody vtahována do dna jezírka. Jezírko je nyní připravené k osázení, případně k nastěhování rybek. Předtím nezapomeneme vybavit jezero vhodným čerpadlem a vzduchovací technikou. Více se dozvíte v následujícím díle.
ab
ab
ab
ab
ab