Kategorie

Kdo se bojí realitních kanceláří

(komerční sdělení) Existuje určitá skupina lidí, která kategoricky tvrdí: „Realitní kancelář nikdy!“ Zhruba polovina realitních operací dnes probíhá formou přímého prodeje, což je neobvykle vysoké číslo.
 

Bojíme se, ale nevíme čeho

V mnoha inzerátech najdete větu „RK nevolat“. Podle slov zkušených makléřů však tito lidé většinou neví, proč si nepřejí při prodeji své nemovitosti spolupracovat s realitkou. „Pokud se lidí zeptáte na důvod, většinou vám řeknou, že neví. Když pak zjistí, že provizi neplatí oni, ale kupující, rozhodnou se v 80 % smlouvu s námi přeci jen uzavřít“ popisuje běžnou praxi makléř z M&M reality. Mnoho vašich známých vám jistě také popisovalo „své“ hrůzné zkušenosti s realitními kancelářemi při prodeji nebo pronájmu bytu. Tyto zkazky se v dobré víře (poradím jim, co jsem slyšel, aby nenaletěli) šíří jako legendy. Většinou historka pramení někde u známého kolegy cizí tetičky z druhého kolene a čert ví, jak to původně bylo.

Nechcete se spálit? Použijte selský rozum nebo Google

Pokud nemáte času a nervů nazbyt rozhodně si na koupi i prodej nemovitosti pozvěte realitní kancelář. Jak ale vybrat tu pravou? Není nic jednoduššího než si danou firmu nebo dokonce konkrétního makléře prohnat internetovým vyhledávačem. Jestliže narazíte na větší množství negativních zkušeností, zkuste to jinde. Solidnost realitky si také můžete ověřit na serveru justice.cz, kde najdete, kdo je vlastníkem firmy, kde sídlí a zda nemá nějaké finanční nebo právní potíže. Pozor si dejte také na podezřele výhodné inzeráty. Většinou nejde o realitní kanceláře, ale soukromé osoby, které nabízí velké byty v žádaných lokalitách za podezřele výhodné ceny. Zkontrolujte si podle výpisu z katastru, jestli je dotyčný skutečně majitelem nemovitosti, abyste se vyhnuli podvodníkům.

Provize? Co v ní všechno je?

Obvyklá výše provize se pohybuje od 3 do 5 % z ceny nemovitosti, u pronájmů bytů ve výši jednoho nájmu. Ačkoliv se může zdát, že jde o čistý zisk realitní kanceláře, není to pravda. Z provize platí RK servis pro kupce i prodávajícího.

Co všechno se z provize platí v případě prodeje nemovitosti?

• Právní servis: Za sestavení všech smluv (smlouva o smlouvě budoucí kupní, kupní smlouva, návrh na vklad do katastru nemovitostí, smlouva o advokátní úschově peněz) by vás dle běžných ceníků advokátních kanceláří vyšla na minimálně 25 000 Kč. • Inzerce na realitních serverech: Aby váš inzerát byl vidět na zhruba 5 velkých serverech a nevytlačily ho „topované“ inzeráty, počítejte s investicí alespoň dalších 25 000 Kč. • Uložení peněz u notáře: Než dojde k přepisu nemovitosti na katastru, je potřeba, aby peníze ležely na „neutrální půdě“, tedy u notáře. Za tuto službu zaplatíte od 2 000 Kč do 7 000 Kč v závislosti na výši uložené částky. • Kolek za převod vlastnických práv na katastru, ověření podpisů, znalecký posudek pro prodávajícího (potřebný pro finanční úřad), vypracování daňového přiznání. V součtu zhruba 15 000 Kč. Celkem tedy dostane částku minimálně 67 000 Kč. Pokud si navíc připočtete hodiny strávené zařizováním spojeným s prodejem nemovitosti, jistě uznáte, že za své peníze dostanete přiměřený servis. S ověřenou realitní kanceláří je šance, že se dostanete do problémů a přijdete o nemovitost nebo peníze, opravdu minimální. Raději se do koupě ani prodeje realit nepouštějte na vlastní pěst a požádejte o pomoc odborníky. Věřte, že v opačném případě by mohlo jít o hodně draze nabyté zkušenosti.

ab
ab
ab
ab
ab