Kategorie

Kam s ložnicí? Naplánujte ji co nejlépe

Spánek je jednou ze základních lidských potřeb, vždyť člověk během svého života až jednu třetinu času prospí. Ve spánku odpočíváme a čerpáme novou energii.
Není proto divu, že význam ložnice - zejména její umístění - hraje důležitou roli v každém domě či bytě. Bývá obvyklé, že se lidé snaží umísťovat svoji ložnici do nejmenšího a nejtemnějšího pokoje v bytě. Vychází přitom z předpokladu, že se v tomto prostoru bude pouze spát, tudíž není potřeba rezervovat k tomuto účelu velký obytný pokoj. Opak je ale pravdou.

Barvy v ložnici

Přemýšlíte, jaké barvy jsou do vaší ložnice optimální? Pokud ložnici vymalujete v jakýchkoliv odstínech světle modré, béžové či jiné jemné barvy, máte pro věc správný cit. Odstíny světlých barev totiž v ložnici navozují pohodovou atmosféru, uklidňují a podporují spánek. V žádném případě se nedoporučuje používat ostře syté, křiklavé barvy – červenou, zelenou či oranžovou. V takto vymalované ložnici byste možná ani oka nezahmouřili!

Ložnice potřebuje prostor

Vhodným místem ke spánku je prostorný pokoj, který není příliš zaskládán nábytkem. V tomto okamžiku se nabízí využití vestavných úložných prostor. Ložnice by dále měla disponovat dostatečným přísunem denního světla s bezproblémovou možností větrání prostoru. Ložnici situujte do nejklidnější části bytové jednotky. Když budou okna v ložnici orientována směrem na východ tak, aby zachytila ranní sluneční paprsky a v létě se pokoj nepřehříval, bude bytový architekt moci jen stěží něco namítat.

V ložnici spát, ne pracovat

Snažte se ložnici používat ke spánku a odpočinku. Pracovna do ložnice nepatří, je-li to alespoň trochu možné. Pokud ale jinde místo nenajdete, vyčleňte v ložnici takový kout, kde bude možné pohodlně umístit pracovní stůl, židli a nejnutnější příslušenství (cca 4 m2). Přitom pamatujte na to, že by světlo na pracovní stůl mělo dopadat z levé strany (u leváků z pravé). Centrální osvětlení je nanejvýš vhodné doplnit bodovým světlem s dostatečnou intenzitou tak, aby přílišné osvětlení nerušilo partnera, který již chce odpočívat či spát. Odborníci rovněž doporučují, aby se v ložnici neumísťovali elektronické přístroje z důvodu vytváření elektromagnetického pole. To totiž může působit citlivým lidem bolest hlavy, podráždění, poruchy spánku, či dokonce nepravidelný srdeční rytmus. Není-li jiná volba a například přítomnost počítače v ložnici je nezbytná, umístěte ho co nejdále od vašeho lůžka, i když se tímto krokem nepřímo zřeknete prostorových nároků.
ab
ab
ab
ab
ab