Kategorie

Kalendárium zahradních prací - ŘÍJEN

Chtě nechtě se brzy rozloučíme s létem, zato nás ale čeká nádherně barevný podzim. Takové křišťálově ojíněné větvičky jehličnanů nebo růžový chochol pampové trávy jindy než na podzim neuvidíme. Tak se kochejme a pilně se věnujme zahradě, aby byla do zimy uklizená a v pořádku.

Pokojové rostliny

Je nejvyšší čas přenést pokojovky domů, odstranit odkvetlé květy, očistit a zkontrolovat, zda nejsou napadeny škůdci. U některých druhů omezujeme zálivku, například u kaktusů a sukulentů. I broméliím stačí pouhé rosení. Se zahájením topné sezóny dáváme při větrání pozor na průvan, který bývá častou příčinou opadávání listů fíkusů. Kamélie a azalky přivítají chladnější a světlejší místo, kde brzy nasadí poupata.

Balkónové rostliny

Je lépe předejít škodě, kterou by mohly nadělat přízemní noční mrazíky. Uklidíme muškáty, fuchsie a begónky. Bylinky jako je šalvěj, rozmarýn a tymián, už nestříháme, aby letorosty stačily vyzrát a zimu přežily bez úhony. Truhlíky nebo květináče zabalíme do bublinkové fólie a přezimujeme na chráněném místě. Občas bylinky zalijeme.

Begonie, stejně jako ostatní balkónovky, uschováme před mrazíky

Zeleninové záhony

Na kvalitní uskladnění ovoce a zeleniny má největší vliv šetrná sklizeň a udržování čistoty ve skladovacích prostorách. Proto vybílíme sklep a bedýnky vydezinfikujeme. Mrkev, petržel, pastinák a celer na uskladnění očistíme, přebereme a zdravé plody založíme do sklepa do vlhkého písku nebo pilin. S košťálovinami si neděláme velké starosti: k jejich uskladnění využijeme prázdné pařeniště, kam je krátkodobě založíme. Teprve později, když hrozí velké mrazy, je přemístíme do sklepa. (Pro všechny druhy zelenin je nejvhodnější teplota 0 až 2°C, pro cibuli a česnek vlhkost okolo 65%, pro ostatní druhy 80 až 90%).

Ovocné stromy

Začínáme sklízet zimní jablka (mutace Jonagold, odrůdy Gala, Rubinola, Šampion ...) na uskladnění. Před uložením plody prohlédneme, zda nejsou napadeny strupovitostí, moniliózou nebo živočišnými škůdci. Pro uskladnění ovoce jsou vhodné prostory s teplotou v rozmezí 1 až 5°C a vzdušnou vlhkostí. V průběhu skladování je třeba ovoce pravidelně prohlížet a třídit. Dbáme i na dostatečné větrání. Ovoce, které neuskladníme, můžeme zmrazit nebo usušit. V zimě se dřeň nebo křížaly budou hodit.

Jablka a hrušky pro zimní uskladnění  trháme co nejšetrněji, abychom plody nepoškodili. Do polic je ukládáme  v jedné vrstvě  Máme-li dost místa, vyplatí se plody třídit po odrůdách, abychom odebírali ty, co nejdříve "dojdou" do konzumní zralosti

Okrasná část zahrady

Tady nás čeká nejvíc práce. Během října urychleně dosazujeme nové trvalky a cibuloviny (tulipány a česneky), aby do zimy zakořenily. Postaráme se o jiřiny, stonky odřežeme nad půdou ve výšce šířky dlaně a hlízy opatrně vyjmeme ze země. Hlízy necháme oschnout, pak je jednotlivě zabalíme do papíru a uložíme do bedniček na bezmrazé chladné místo. Volné záhony zbavíme plevele a zryjeme je. Pokud nás honí čas, můžeme nechat záhony nezryté a osít je hrachem či sójou. Zelené hnojení zaryjeme až na jaře. Letničkové záhony vyčistíme od zbytků rostlin a zryjeme je. Odkvetlé trvalky ostříháme a choulostivější druhy přihrneme zeminou. Vyšší trvalky chráníme spíš před ostrým zimním slunkem než proti mrazu. Nejjednodušší ochranou je přihrnutí zeminou a kryt z jutového pytle, borové kůry nebo rákosové rohože, připevněné motouzem nebo drátem. Popínavé růže a clematisy chráníme obalem z geotextilie. Keřové růže před zimou seřízneme. Výhony zkrátíme ve výšce 30 až 40 centimetrů nad zemí, spodní část přihrneme kompostem nebo zeminou smíchanou se zetlelým chlévským hnojem.

Oranžové lampiónky mochyně (Physallis) jsou symbolem přicházejícího podzimu. Natrhané a usušené se později budou hodit pro pěknou kytici do vázy

Keře a stromy

V polovině října začínáme s podzimní výsadbou ovocných stromů a okrasných keřů. Včas si připravíme jámy  a kůly pro výsadbu. Podzim je také nejvhodnějším časem pro zmlazování keřů kvetoucích v létě a na podzim. Nejdříve prosvětlíme střed koruny a pak větve zkrátíme na třetinu až čtvrtinu původní délky. Po řezu keře přihnojíme kompostem a důkladně je zalijeme. O provlhčení kořenových balů dbáme jak u jehličnanů, tak u stálezelených keřů, které zřídkakdy zmrznou, ale častěji uschnou. Nové výsadby chráníme vzdušným obalem z bílé netkané textilie, která stromky stíní a chrání je proti mrazovým trhlinám na kůře. Pomáhá i vápenný nátěr, který kmen chrání před slunečními paprsky. Proti promrzání půdy využijeme shrabané listí, které namulčujeme k choulostivějším stálezeleným dřevinám i čerstvě nasázeným ovocným stromkům.

Lekníny v běžné velikosti zahradního jezírka přes zimu nenecháváme. Vyjmeme je i s košem a uskladníme v chladném sklepě

Úklid se vším všudy

Koncem října naposledy posečeme trávník a důkladně ho  vyhrabeme. Práci výrazně usnadní vysavač listí, který trávník důkladně vyčistí od všech zbytků posečené trávy. Mezi jeho hlavní výhody patří nejen to, že nás nebolí záda, ale především výrazně sníží objem biologického odpadu. Před příchodem mrazů uklidíme závlahovou techniku a nezapomeneme uzavřít hlavní přívod vody. Jezírko nevypouštíme, pouze vyčistíme hladinu a přikryjeme ji plachtou. Pokud chováme v jezírku ryby, jezírko nezakrýváme, ale sledujeme venkovní teplotu a při 12°C  přerušíme krmení. V rámci podzimního úklidu očistíme a uložíme i mobilní zahradní nábytek, necháme vyschnout slunečníky a teprve pak je složíme.
ab
ab
ab
ab
ab