Kategorie

Kalendárium zahradních prací - KVĚTEN

Měsíc utekl jako voda, většina ovocných stromů stačila odkvést, a i šeříky si letos pospíšily. I když venkovní teploty trhají rekordy jeden za druhým, nedejme se ukolébat příslibem léta. Studené dny určitě přijdou, ale s vláhou, s tou je příroda na štíru. Proto nebude-li vlahý máj, zalévejme, zalévejme, zalévejme...

Pokojové rostliny

Pokud se nám podařilo dokončit přesazování pokojových rostlin, budeme mít přes léto jen jedinou starost. Aby měly dostatek vláhy, čerstvého vzduchu a nepřipálilo je sluníčko. Ty, které nedáváme letnit ven, občas osprchujeme nebo alespoň rosíme listy.

Rostliny v nádobách

Balkónové rostliny začínáme ve čtrnáctidenním intervalu pravidelně přihnojovat. Na trhu je dostatečný výběr krystalických i kapalných přípravků nebo i s dlouhodobou působností, jako například Osmocote nebo Multicote. Převislé muškáty a všechny balkónovky, které rozvětvují, bez milosti zaštípneme, jinak se bohatých kaskád nedočkáme.
Tip pro snadné udržení vlhkosti zeminy v truhlících Existuje přípravek – zvlhčovač půdy, který se smíchá se zeminou a udrží ji vlhkou i v extrémních vedrech. Jedno balení vystačí na pět litrů substrátu.

Ve skleníku

Čerstvě vysazená rajčata, papriky i okurky stíníme a otužujeme. Zásadně zaléváme odstátou vodou a hlavně u paprik dáváme pozor na přelití. Ty mají rády důkladnou zálivku, nejméně do dvaceticentimetrové hloubky půdy, pak nechat vyschnout a teprve pak znovu zalít. Okurky, melouny a tykve jsou naopak žíznivé a potřebují zálivku každodenní. Letošní suché počasí nahrává škůdcům. Proto můžeme ve skleníku (a nejen tam) očekávat invazi mšic a molic. Častá kontrola rostlin je téměř nutná a včasný zásah vhodným přípravkem rovněž. Na mšice je nejpoužívanější Pirimor a když se stane, že bude na rostlinách druh mšic, na které Pirimor nezabírá, lze použít přípravky Aztec, Zolone, Sumithion, nebo Ultracid.

Na vinici

Rozrůstá se réví, proto začneme s vylamováním neplodných letorostů. Ale to poznáme jedině až réva vykvete. Také prokypříme půdu okolo keřů do hloubky pěti až deseti centimetrů a proplečkujeme nebo posekáme trávu v meziřadí.

Zeleninové záhony

Kdo včas zasel, nyní už sklízí ředkvičky, raný salát, pekingské a čínské zelí, ranou hlávkovou kapustu a mladou karotku. Ale kdo by chtěl mít prázdné záhony..? Můžeme znovu vysévat další zeleninu: fazol keříčkový i tyčkový, dřeňový hrách a letní odrůdy květáku. Po „ledových mužích“ půjdou na venkovní záhony tyčková i keříčková rajčata, salátové okurky i nakládačky, případně papriky a patisony nebo cukety. A mezitím stále pilně plejeme a zaléváme.

Ovocné stromy a drobné ovoce

Na dobře odkvetlých broskvoních jsou plůdky velikosti hrachu, což je nejvhodnější čas ke zkrácení letorostů. Na větvičce ponecháme jen dva až tři pupeny. Jahodník je třeba mělce okopat, zbavit plevele a podle potřeby zalít a přihnojit minerálními hnojivy nebo dobrým kompostem. V polovině května je třeba udělat postřik Pirimorem proti mšicím a postřik jahodníku proti plísni šedé. A angrešty a rybízy ošetříme Novozirem proti padlí.

Okrasná část zahrady

V květnu je potřeba hodně zavlažovat růže. Právě v tomto období hodně narůstají a potřebují hodně vláhy, aby nastoupilo bohaté květenství. Průběžně lze také odstraňovat u šeříků odkvetlé květenství hned po odkvětu, má to vliv na příští květenství. I u ostatních raně kvetoucích dřevin (zlatice, sakury, komule, dřínu, šácholanu) odstraníme usychající květenství dříve, než začnou prorůstat novými výhony. Přistřihneme živé ploty z listnáčů i jehličnanů. Předpěstované letničky sázíme až po "ledových mužích" a můžeme začít s výsevem dvouletek pro jejich podzimní přesadbu (karafiáty, náprstník, astry, pomněnky, macešky).
Jak na trávník? Nyní na jaře máme šanci na pěkný trávník. Do poloviny května můžeme ještě založit trávník nový. Ostatní trávníky již sečeme a vždy po seči vydatně zalijeme. Do konce května máme příležitost zbavit se mechu v trávníku. Nejčastěji se používá směs tří dílů síranu amonného a jednoho dílu skalice zelené (síran železnatý). Účinná dávka této směsi jsou čtyři kilogramy na jeden ar, tedy na sto čtverečních metrů. Nejsnáze se směs aplikuje pomocí plastové konve s kropáčem, ve které se v deseti litrech vody rozpustí dva kilogramy směsi a roztokem se ošetří polovina plochy. Na podzim nás čeká důkladně trávník vyhrabat železnými hráběmi a rozhodit přesátý kompost.
ab
ab
ab
ab
ab