Je zbytečné se ptát, co zahrádkářům přinese sedmý měsíc v roce. Přece spoustu ovoce, rozkvetlé záhony, šťavnatou zeleninu a voňavé meruňky a broskve. Užívejme si léta, ale nezapomínejme, že práce na zahradě je radostí i starostí.
Pokojové rostliny
Prudké slunce a okenní sklo jsou spolehlivými „zabijáky“ většiny pokojových květin, zvlášť když odjedeme na dovolenou a ponecháme je svému osudu. Naplněná miska s vodou stačí sotva na pár dní a pak květina zvadne a je konec. Pro toho, kdo nechce mít s pokojovou zelení mnoho starostí (nebo nemá na květiny čas), je rozumnější pěstovat květiny odolné. Delší dobu sucha bez potíží vydrží tlustice – crassula, sukulentní sloní noha neboli Nolina, většina ostnitých kaktusů a zajímavé „živé kameny“ – Lithops.
Rostliny v nádobách
Květinové mísy, truhlíky a ostatní nádoby s květinami v horku snadno vysychají a proto zaléváme ráno a večer. Je-li suchý vzduch, rostliny občas osprchujeme nebo porosíme. Přihnojení jednou týdně je téměř nezbytné, protože rostliny již vyčerpaly veškeré živiny a potřebují je doplnit. Pohodlnější je aplikovat dlouhopůsobící hnojivo Osmocote nebo Plantacote, které rostlině stačí dát jen jednou. Živiny se uvolňují postupně a dávka rostlinám vydrží až do podzimu.
Ve skleníku
Z plodových zelenin vyžadují největší péči hlavně tyčková rajčata. Hlavní výhony vyvazujeme k opoře a postranní výhony (zálistky) vylamujeme. Úvazek by měl být volnější, aby se později do výhonu nezařezával. Místo klasických tyček jsou šikovnější spirálovité opory, které umožní vplétání výhonu do konstrukce. Zkušení pěstitelé vědí, že rajčata i papriky nezaléváme na listy, ale spodem, abychom nepodporovali vývoj houbových chorob. A ještě něco: až budeme sklízet papriky, vybírejme je zcela vyvinuté a vyzrálé, jinak plody brzy vadnou a hořknou.
Na vinici
Pro révu je dostatek slunce požehnáním, ale vítr a kroupy na vinohradu vítáni nejsou. Proto věnujme pozornost výhonům, které zakracujme a vyvazujme. Výhony poškozené kroupami ihned odřežeme a zahájíme sérii postřiků proti plísni šedé a peronospoře.
Zeleninové záhony
Žádný záhon nemusí ležet ladem. I v létě je spousta druhů, které se teprve vysazují nebo opakovaně vysévají. Začátkem července se vysazuje pórek a červené zelí, během celého měsíce můžeme sít rané odrůdy mrkve, černou ředkev, kadeřávek a salát k řezu. Do poloviny července sejeme druhou „várku“ luskovin, které ještě do září dozrají. Keříčkové fazole a zahradní hrášek před výsevem necháme nabobtnat a sejeme do vlhké půdy. Když koncem měsíce začne nať cibule poléhat, je možné začít se sklizní. Zralost česneku se prozradí žloutnutím natě. Tehdy je ten správný čas palice šetrně vyrýt a nechat ve stínu dosušit.
Ovocné stromy a drobné ovoce
Letos bylo brzy po jahodové sezóně. Aby se jahody nevysilovaly růstem šlahounů, ihned je odstraníme a záhon zbavíme plevele. Tříletý porost koncem srpna nahradíme novou sadbou a mezitím si můžeme připravit pro nové jahodiště záhon. Také odplozené maliníkové výhony seřezáváme těsně nad zemí, ale na to je ještě čas do začátku srpna.
Meruňky a rané broskve na zavařování otrháme o dva týdny dříve, než úplně dozrají. Posklizňové období peckovin je vhodné k řezu třešní, višní a meruňky, aby se rány do zimy zacelily a předešlo se klejotoku... Stromek se zmladí a zvlášť starší a vysoké koruny máme šanci řezem snížit. U jádrovin (jabloní a hrušní) v létě odřezáváme zahušťující výhony – vlky a vždy ránu dobře ošetříme štěpařským voskem, balzámem nebo alespoň latexem.
Okrasná část zahrady
Začátkem července máme ještě poslední šanci dotvarovat živé ploty z habrů a ostatních listnáčů. Z květinových záhonů vyryjeme cibule narcisů, rozdělíme je a můžeme je opět hned vysadit. U růží postupně odstraňujeme odkvetlé květy a plané výhony a naposledy je přihnojíme. Druhá polovina měsíce patří kosatcům. Je čas je přesadit a rozdělit trsy. (Oddenkům zkrátíme listy asi o třetinu, kořeny na šířku dlaně). Na přelomu měsíce vysazujeme podzimní krokusy na slunné stanoviště do hlinitopísčité půdy do hloubky tří až pěti centimetrů. Kromě těchto radostných prací kontrolujeme a čistíme jezírka od vodních řas, sečeme a zaléváme trávník a po dešti kypříme.