Kategorie

K čemu potřebujete architekta?

Rozhodneme-li se pro celkovou rekonstrukci, či jen částečnou přestavbu prostoru, můžeme si i my dnes dovolit něco, co bylo dříve výsadou šlechty, totiž pozvat si architekta.
Všichni sice víme, co potřebujeme ke spaní, k sezení a stolování, ale současný výběr na trhu je natolik rozsáhlý, že bychom mohli skončit zcela zmateni všemi možnostmi.
 

Cenný rádce

Součástí řešení prostoru je pak i jeho vybavení nábytkem a barevné, materiálové a tvarové „sladění”. Architekt „zakomponuje” i prvky nehmotné, např. světlo a zvuk. Naše vlastní požadavky či přání pak převede do řeči hmotné, neboť je zvyklý pracovat s mnoha prostředky najednou. Využívá přitom i technické požadavky doby. To bývají ty, o kterých nemusíme mít tušení, neboť jsou zabudovány a nejsou ve vnějším výsledku vidět. Pro zdárný výsledek je například důležitá logika infrastruktury sítí.

Architekt většinou pracuje i s časem budoucím. To on nám pomůže zhodnotit vynaložené prostředky, aby se skladba brzy „neobehrála”. Docílí toho volbou kvalitních materiálů, zhodnotí opotřebitelnost versus vynaložené náklady. Dle požadavku pracuje i s měnícími se potřebami rodiny. Je nás schopen upozornit na to, jakými změnami by mohl vytvořený prostor v budoucnu procházet. Zná cenové relace a dokáže proto spočítat předpokládané náklady, případně zpracuje návrh rozpočtu.

Co architekt umí?

„Všichni přece máme vkus a líbí se nám nějaké barvy nebo styl. Tak proč za tuto službu platit?” říkáme si. Je však třeba si uvědomit, že i když všichni známe osm tónů stupnice, neznamená to, že umíme složit symfonii či operu.

Základem je analýza toho, co je dostupné na trhu a současně i našim kapsám. Architekt je člověk, který byl na tuto práci léta připravován a může nám proto pomoci provést závěrečnou syntézu. Náklady na rekonstrukci a zařízení interiéru nebývají malé. Většinou je třeba mít už na začátku alespoň v hrubých obrysech celkovou představu. Proto je důležité, abychom si coby klienti uvědomili, jak dlouhá má být, a jak má znít skladba, kterou architektovi zadáváme. Je důležité si ujasnit, co vlastně chceme, protože tuto věc za nás architekt nerozhodne. Požadavky klientů na dílo se občas podobají žádosti o splnění všeho, o čem kdy snili. Každá místnost pak z takového zadání vychází v jiném stylu. Kombinace moderny a klasiky kořeněné exotickou romantikou obvykle dohromady příliš neladí. Aby měly vynaložené náklady opravdu smysl, pomůže nám architekt už v počáteční fázi s takzvanou celkovou koncepcí. V samotném řešení pak ohlídá i detaily, aby celkové dílo „neskřípalo”. Nebojte se proto oslovit architekta – dirigenta vaší nové skladby, nového prostoru, ve kterém budete žít. I tento prostor bude totiž spoluvytvářet kvalitu vašeho života.

Co tedy architekt řeší?

• koncepci a interpretaci „skladby” – tedy prostoru • výběr zařizovacích předmětů, „tón” barev i materiálů. To on nám pomůže zvolit a sjednotit „výraz”, vybrat celkovou jednotnou „harmonii”, případně zvolit barevný „akord”, aby měl výsledek „šmrnc” • plynulost „skladby” – neboli prostoru navodí rozhodnutím o uspořádání a pohybu v něm a funkčností i posloupností jednotlivých zón • finanční náročnost provedení, trvanlivost v čase

ab
ab
ab
ab
ab