Kategorie

Je výhodnější plynový nebo elektrický kotel? Poradíme vám, na co si dát pozor

Topná sezona je v plném proudu a vy jste možná zjistili, že vaše vytápění doma má už nejlepší roky za sebou. Je tedy čas se rozhodnout, jak ho chcete zajistit do budoucna, aby bylo efektivní a přitom ne příliš nákladné. Limitováni jste samozřejmě dostupností plynu.

Zatímco elektřinu má drtivá většina domácností, tak plyn ještě v mnoha lokalitách zaveden není. Zapomenout nesmíme ani na nutné prvotní investice do samotného zařízení ale i do stavebních úprav spojených například se stavbou či vložkováním komína. Náklady na tyto počáteční investice vám může pomoci snížit i změna dodavatele elektřiny a plynu.

Vytápění elektrokotlem je komfortní a prakticky bezúdržbové

Elektrokotel pracuje na principu ohřevu vody, která cirkuluje v topné soustavě. Takzvané topné patrony se průchodem elektrického proudu rozžhaví a předávají teplo přímo do vody. Podobného principu využívá třeba i vaše elektrická varná konvice. Ohřátou vodu žene oběhové čerpadlo dál do radiátorů, nebo podlahového vytápění. I když je zde určitá schopnost akumulace tepla v podlaze nebo radiátorech, vodu je potřeba neustále dohřívat. Jakmile klesne teplota v místnosti pod určenou teplotu, sepne termostat elektrokotel a ten ohřeje další vodu. Vše může pracovat v plně automatickém režimu. Aby bylo teplo zajištěno v průběhu celého dne, máte při instalaci elektrokotle nárok na sazbu za elektřinu s nízkým tarifem. Ten platí po 20 hodin v rámci celého dne. Velkou výhodou je pak to, že sníženou cenu za kWh můžete využívat i pro ostatní spotřebu domácnosti. Elektrokotel do menšího bytu pořídíte do 10 000 Kč, pro menší domek pak do 20 000 Kč a samozřejmě s většími výkony, pro větší objekty, stoupá i cena kotlů. Náklady na údržbu nemá kotel prakticky žádné. Před sezonou je vhodné vyčistit filtr vratné vody a zkontrolovat tlak v soustavě. Radiátory také nezapomeňte odvzdušnit. Finančně tvoří údržba elektrokotle asi jen 9 % celkových ročních nákladů, spotřeba samotného kotle pak 41 %, ohřev TUV 20 % a měsíční paušály 13 % všech nákladů. Zbylých 17 % je ostatní spotřeba, která je i díky využívání nízkého tarifu značně výhodnější.

Kondenzační plynový kotel má výbornou účinnost

Pokud se rozhodnete pro vytápění plynem, tak s největší pravděpodobností bude vaši volbou kondenzační plynový kotel. Kondenzační kotel dokáže získávat tepelnou energii i ze spalin, kterou běžný plynový kotel vypouští do komína. Rozdíl oproti standardnímu kotli na plyn tak může být až 30 % spotřeby plynu. Účinnost kondenzačních kotlů je téměř dokonalá, dokáže přeměnit až 98 % plynu na teplo. Kotel při spalování plynu ohřívá vodu ve výměníku, která je dále rozvedena do radiátorů nebo jiných topidel. Stejně jako elektrokotel je řízen pomocí termostatu, který ho v případě potřeby dokáže sepnout. Velký rozdíl je ale v údržbě. Kromě toho, že byste měli plynový kotel před sezonou nechat vyčistit (na jeho výměníku se usazuje prach), musíte zajistit i jeho pravidelné revize. Při špatném spalování plynu se může uvolňovat nebezpečný oxid uhelnatý. Plynový kotel musí mít také zajištěný dostatečný přísun vzduchu a odkouření do komína, který také podléhá pravidelným revizím. Nemusíte se ale bát, jednou za rok stačí pozvat revizního technika, který vše prohlédne a seřídí. Pokud navíc bydlíte v nájemním bytě, tuto činnost zpravidla zajistí majitel bytu plošně pro celý dům. Pro váš klid si také můžete pořídit čidlo úniku CO2, které vás dokáže včas varovat v případě poruchy kotle. Pořizovací cena menšího kondenzačního kotle může být i pod 15 000 Kč. Kotle s většími výkony se pak pohybují mezi 20 – 40 tisíci korun. Porovnání cen elektřiny a plynu není tak jednoduché. Zatímco u elektrokotle byly nevyšší položkou náklady na elektřinu, u vytápění plynem je to údržba a revize, zastoupena 31 % z celkových nákladů. Cena plynu tvoří jen asi 23 % a zbytek je rozdělen mezi paušální platby a ostatní spotřebu.

Náklady za vytápění snížíte volbou vhodného dodavatele

Ať už se rozhodnete pro vytápění elektřinou, nebo plynem, udělejte si srovnání cen energií ve vaší lokalitě. Někteří dodavatelé elektřiny a plynu nabízejí garanci vždy nejlepší ceny v porovnání s majoritním distributorem. Využijte online srovnání cen elektřiny. Změny se nemusíte bát, nový dodavatel vše vyřídí za vás, provede výpočet spotřeby, a doporučí nejvhodnější sazbu. Dodavatelem, který dlouhodobě drží nízké ceny elektřiny i zemního plynu, je společnost CENTROPOL ENERGY, a. s.

ab
ab
ab
ab
ab