Kategorie

Je čas zazimovat trávník

S příchodem chladnějších podzimních dnů je třeba začít připravovat zahradu na zimní čas. Netýká se to jen záhonů, růží, stromků a keříků. Před zimou je dobré věnovat péči i trávníku, chcete-li jej udržet v dobré kondici a hezké formě i napřesrok.
 

Co s trávníkem v září? Posekat, pohrabat, prokypřit, přihnojit

Vertikutace trávníku, tedy prokypření

Dříve se louky vždy na podzim a na jaře tzv. vláčely. Těžké  železné brány tažené po zemi zbavily travnatý povrch mechu a prokypřily zem. Nyní se podobný proces nazývá "vertikutace" a provádí se pomocí speciální mechanizace, tzv. vertikutátorů.  Na konci září či zhruba do poloviny října, je důležité provést důkladnou vertikutaci trávníku, která spočívá v prokypření = zařezávání se nožů do země, do hloubky zhruba 2 mm. Půda se tak čistí pod drny od nečistot a posekané staré trávy. Po vertikutaci se lépe dostávají do země živiny, také voda a sluneční paprsky.

Pozor na děštěm změklou půdu, trávník se pak snadno poničí Na podzim se obvykle stává, že kvůli častým srážkám půda a trávník změkne. Pak se pěstěný pažit postupně propadá a s každým krokem psů, dětí i nás dospělých se zašlapává do měkké hlíny hloub a hloub. Není-li trávník schopen se s tímto poškozením rychle vyrovnat a regenerovat, je nutné mu napomoci. Také je vhodné po vertikutaci na povrch trávníku rozhodit vrstvu písku a pečlivě prohrábnout. Písek v trávníku působí jako mouka v těstě a navíc zlehčuje jílovité půdy.

Před příchodem zimy travní porost přihnojte

Velmi důležitou částí podzimních prací je hnojení travního porostu. Na podzim se hnojí více, aby měl trávník dostatek živin na zimní období. Na podzim je také nejlepší čas na zasypávání a zarovnávání povrchu travnaté plochy. Máte-li na pozemku terénní nerovnosti, které chcete srovnat, ten pravý čas právě nastává!

ab
ab
ab
ab
ab