Kategorie

Je čas proměnit dětský pokoj?

Dětský pokoj bývá logicky jednou z nejproměnlivějších místností bytu nebo domu. Jako rodiče bychom měli poznat, kdy je na změnu ten pravý čas.

Dokud vaše děti nevyrostou, budete těmi dospělými, kteří jsou zodpovědni za jejich ochranu a přípravu do života. To ale neznamená, že je nemůžete vhodně zapojit do rozhodování, které se jich týká. A proměna jejich pokoje k takovým rozhodnutím nepochybně patří.

Z miminka batoletem

První kritérium je jasné - když se zásadně proměňuje dítě, pokoj musí následovat. Z porodnice jste si přinesli malý uzlíček, ale během pár měsíců se z něj stal zvědavý lezec, a tak je potřeba mu jeho prostor přizpůsobit. To samé platí pro všechna další vývojová stádia. Nezůstávejte jen u větší postýlky a bezpečnostních zarážek nebo ohrádek. I dekorace by měly zohlednit to, jak se váš potomek mění.

Žádný přehnaný sentiment

Platí to hlavně pro předměty, které často necháváme v dětském pokoji z nostalgie. Pro rodiče bývá leckdy těžké odstranit odložené hračky nebo příliš malou přikrývku, zatímco děti se s takovými věcmi loučí snáz. Samozřejmě nemusíte nic vyhazovat, pokud je to stále pěkné a použitelné. Ať už hračky a vybavení schováte pro další děťátko, pošlete je dál mezi rodinu a známé, nebo podarujete potřebné děti, nedělejte z dětského pokoje muzeum.

Když začne mít vlastní hlavu

Ano, děti mívají "svoji hlavu" prakticky od začátku a pokud se jim něco nelíbí, dají to náležitě znát. Ale teď je řeč o okamžiku, kdy poznáte, že vaše dítě začíná projevovat určitý vkus a názor. Pochopitelně ještě vůbec není vytříbený a rozhodně nemusíte udělat všechno, co si ratolest zamane, ale prostě ignorovat jeho nebo její přání by nebyl dobrý rodičovský krok. Platí to hlavně trochu později, když se začne blížit puberta a dítě bude mít větší tendenci mluvit například do toho, co si obleče. Respektujte, že už není vaše roztomilé miminko v pastelových dupačkách - když chce mít strop natřený na fialovo, neříkejte hned kategorické "Ne!".

Když je co slavit

Naopak je dobrý nápad umožnit dítěti proměnu pokojíčku na oslavu nebo za odměnu při významných momentech. První den ve škole, získání důležité dovednosti nebo jiný úspěch si zaslouží náležité ocenění. Tato možnost se dá využít i jako alternativní motivace, když nechcete dítě "uplácet" elektronikou, sladkostmi a jinými věcmi, které by mohly jít proti vašemu rodičovskému svědomí.

ab
ab
ab
ab
ab