Kategorie

Jaro začíná podzimem, zasaďte cibuloviny

Nejvhodnější doba výsadby cibulovin za chvíli začne. Zlaté pravidlo, aby se cibulovinám dařilo, říká, že rozhodující je správná hloubka vysazení cibulek. Proto cibule i hlízy sázejme tak hluboko, aby zemina nad nimi byla přibližně dvakrát vyšší než samotná cibule.

Po dlouhých zimních týdnech už oko každého  prahne po nějakém tom kvítečku. Nad drobnou, bílou, nenápadnou, až trapně decentní sněženkou v únoru i cynické srdce plesá. Není divu, že horečně sázíme krokusy, narcisy, modřence, ladoňky, sasanky, bledulky, tulipány a další cibuloviny kvetoucí i ve studených sněhových časech.  Co si ale počnou ti, kteří nemají chodníčky, zahrádky či záhonky, kam se obvykle cibulky sázejí?

Tipy pro sázení jarních cibulovin

  • Cibulky sázíme do země do hloubky odpovídající dvojnásobku jejich průměru
  • Narcisy zasaďte nejpozději do půli října
  • Tulipány, kosatce či modřence zasaďte do konce listopadu
  • Tulipány budou krásné, zasadíte-li cibulky těsně k sobě
  • Cibulovinám sluší, když je sázíme v trsech

Krokusy, narcisy a tulipány

Klidně osaďte balkónové nádoby, květináče a truhlíky cibulovinami do libovolných kompozic podle výšky, barvy a doby květu. Květinové nádoby s cibulkami na zimu zkrátka uložíte do sklepa či garáže a v novém roce je probudíte a umístíte na zvolené místo. Třeba na schodech do domu, na parapetu, na balkoně či na terase. Jak na to? Jak se zasazenými rostlinami zacházet? Máme je přes zimu zalévat? Bývá cibulkám v nádobách zima, když je nebude chránit zem? Je nutné či dobré květníky nějak zateplovat? Spousta otázek a mnoho odpovědí naleznete ve zvukovém souboru. Na otázky odpovídá zahradní architekt, Ing. Vlastimil Šindelář.

Kdy zasadit narcisy, kdy ostatní?

Narcisy je vhodné zasadit do půdy do poloviny října. Tulipány, kosatce, modřence se dají vysazovat až do konce listopadu.

Co jste o tulipánech nevěděli?

Je dobré je sadit po skupinkách, alespoň po 10 cibulích. Pokud nemáte příliš mnoho prostoru, máte malé záhony nebo květinové truhlíky, sázejte je klidně blízko vedle sebe. Tulipány budou vypadat nádherně!

ab
ab
ab
ab
ab