Kategorie

Jarní květinové dekorace z cibulovin

Po letošní mírné zimě nám na venkovních záhonech začínají rozkvétat tradiční cibuloviny, jako jsou narcisy, tulipány a hyacinty. Proto bychom vám chtěli nabídnout několik nápadů na jednoduché jarní dekorace, jejichž základem jsou právě tyto rostliny. Ve fotogalerii také naleznete ukázky několika šikovných dekorací i s návody k jejich realizaci.
I když v běžné praxi většinou mluvíme o cibulovinách, z botanického hlediska není toto označení zcela správné. Rozlišujeme rostliny cibulovité, které mají cibuli, což je zkrácená a zbytnělá část stonku, z níž vyrůstají kořeny a suknice nebo šupiny. Sem řadíme tulipány, hyacinty a lilie. Dále rostliny hlíznaté, mající hlízu obsahující rezervní zásoby živin. Na různých místech na povrchu hlízy se tvoří pupeny, základy budoucích stonků, listů a květů. Patří sem krokusy, mečíky a bramboříky. Oddenkaté rostliny mají oddenek – podzemní část stonku, ze kterého vyrůstají kořeny a listové pupeny. Listové pupeny se nad zemí rozvinou a z jejich středu vyraší květní stvol. Příkladem je konvalinka a sasanka hajní.

Cibuloviny pěstované v nádobách

Při sázení cibulovin do misek vždy vybíráme jen nejkvalitnější, dobře vyvinuté cibule, protože v truhlících a miskách budou rostliny pouze jedno vegetační období a musí tedy být silné, aby kvetly podle našich představ. Pro tento způsob pěstování jsou vhodné nižší kultivary tulipánů a narcisů, hyacinty a také krokusy. Vhodné je taky kombinovat drobné druhy, jako je ladoňka a puškinie s různými skalničkami. Modřence mají příliš bohaté olistění, pro sesazování do misek proto nejsou příliš vhodné.

Cibuloviny k řezu

Už při výsadbě na záhony bereme v potaz, že budeme květy používat k řezu a proto je lépe cibuloviny určené k tomuto účelu vysazovat na zvláštní, k tomu určený záhon. Sem vysazujeme hlavně vysoké narcisy, tulipány, řebčík královský, kosatce a mečíky. Vysoké květy však potřebují oporu, a proto na oba konce záhonu zarazíme kolíky a mezi ně napneme síť s širokými oky, kterou zakoupíme ve specializovaných prodejnách. Síť upevníme ještě před výsadbou, jednotlivé cibule potom vysazujeme do ok sítě. Jakmile rostliny začnou růst, síť postupně zvedáme podle výšky rostlin. Tímto způsobem dosáhnete rovného růstu stonků.
ab
ab
ab
ab
ab