Kategorie

Jaký byl veletrh Light & Building 2006

Minulý týden skončila mezinárodní výstava osvětlovacích těles a technologií, která se koná jednou za dva roky v německém Frankfurtu nad Mohanem.
Zúčastnilo se jí víc jak tři tisíce vystavovatelů. Představily se na ní novinky z různých částí světa, které naznačují, jakým směrem se v nejbližších letech budou ubírat  trendy v osvětlení.

"Frčí" ušlechtilé materiály

V kurzu jsou okázalé lustry s rozložitými rameny, vyrobené nejčastěji z čirého nebo barevného skla. Často používanými materiály jsou také dřevo a kov, zato látka, papír nebo plast se objevují ojediněle. Pokud bychom měli jedním slovem odpovědět na otázku, co je právě módní, sáhli bychom po výrazu klasika. Platí to jak o materiálech, tak i o tvarech, barvách a dekorech. K vidění byly lampy s květinami, závěsnými dekoracemi (korálky, skleněná bižuterie apod.), v přírodních barvách, případně zbarvené do tlumených odstínů červené, zelené, nebo oranžové.

A opravdové hity?

Do moderního interiéru jsou navrhovány jednoduché lampy, obvykle v bílé barvě nebo přírodním odstínu. Oblibu získávají lampy ze sádry, prim hrají lesklé povrchy, oblíbená je bílá a černá. Vedle geometrických tvarů (koule, čtverec, hranol...) představují návrháři tvary vycházející z přírody. A tak byly k vidění lampy ve tvaru vejce či kapky vody. Co se týče velikosti, heslem současnosti je maximalizace. Pryč s malinkými lampami, přednost měla tělesa nadstandardních rozměrů. U některých byla stínítka dokonce znásobena, a tak jsme se mohli obdivovat lustru se čtyřmi maximalizovanými koulemi z mléčného skla, jinde zase výstavní plochu zdobila ohromná stojací lampa, která byla zvětšeninou běžného stolního svítidla. I nadále jsou k vidění lampy technicistních tvarů, které se původně používaly ve výrobních provozech. Architekti si je oblíbili natolik, že je začali navrhovat i do soukromých interiérů.

Proměnou procházejí i zdroje

Nejpreferovanějším zdrojem osvětlení se letos staly LED diody. Ve velkoryse pojatých lampách jich bylo několik set, v subtilních pak třeba jen jedna. Oproti klasickým žárovkám jsou LED diody mnohem úspornější, mají dlouhou životnost, umožňují široké spektrum barev a odstínů a nevyzařují vysoké teplo. Zdroj: www.tvujdum.cz Další informace naleznete na: www.messefrankfurt.ch
ab
ab
ab
ab
ab