Kategorie

Jaké bylinky si můžete vypěstovat i v zimě?

Jaké bylinky si můžete vypěstovat i v zimě?

Pokud jste milovníci čerstvých bylinek a neumíte si bez nich představit jediný pokrm nebo čaj, tenhle článek je přesně pro vás! Poradíme vám, jaké bylinky si můžete vypěstovat i v zimě, a to klidně jen na parapetu vašeho okna v kuchyni.

 

Jak pěstovat bylinky i v zimě?

 

Na čerstvé bylinky nemusíte čekat, až roztají první ledy. Pěstování bylinek je totiž poměrně nenáročné, a to dokonce i v zimních měsících. Prozradíme vám, jaké si můžete nakrájet do salátů třeba ještě na konci ledna.

 

Co je skvělé, většina bylinek snese i mrazíky, takže vám vydrží i venku. Kdo by pro ně ale pořád vybíhal, když si je může nechat zelenat pěkně v kuchyni?

Bazalka: skvělá nejen do italské kuchyně. Co potřebuje? Dostatek vody, kterou lijte přímo ke kořenům, a hodně světla a tepla. Poslouží pak nejen při vaření, ale skvělá je i jako dekorace.

 

Pažitka: jedna z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších bylinek, která v české kuchyni nesmí chybět. A naštěstí je i poměrně nenáročná. Stačí, když dáte na dno květníku pár kamínků, zasypete zeminou, vložíte do ní semínky, přikryjete je asi 3 centimetry další zeminy a budete ji mírně zalévat. Nezapomeňte květník postavit na světlé místo.

 

Petrželka kudrnka: další neodmyslitelná bylinka do každé domácnosti. Vypěstujete ji i v zimě, stejným způsobem jako pažitku. Případně si odřízněte vršek petržele naťové, dejte ho do misky, zalijte vlažnou vodou a nechte ji obrašit novými lístky. Následně ji přesaďte do květníku se zeminou a pravidelně zastříhávejte.

 

Meduňka: pro milovníky čajů z čerstvých bylinek je tady meduňka. Ta potřebuje jen o něco větší květináč a trošku víc tepla a dostatek světla. Pokud ji hodláte pěstovat v bytě celoročně, doporučujeme ji začít od února jednou za 14 dní přihnojovat.

 

Máta: další bylinka, kterou užijete jak na čaj, tak při vaření nebo pečení. Pěstovat ji není vůbec těžké, sama se rychle rozrůstá, pokud má ovšem dostatek vody a není na velkém teple. Proto ji nedávejte blízko topení. Máta vám vydrží přes zimu i na zahradě, stačí jí jen překrýt kořeny chvojím.

 

Tymián: úžasná voňavá rostlinka, které se na zimu hodí do těžších pokrmů. Semínka seženete bez problémů, sázíte podobně jako výše zmíněné, jen nevyžaduje zdaleka tolik vody jako třeba máta nebo bazalka.

 

Rozmarýn: aromatická bylinka, která nadělá spousty parády už jen tím, že ji máte v kuchyni vystavenou. Její specifikum je v tom, že v čím teplejší místnosti je, tím víc vody potřebuje, proto zalévání přizpůsobte právě teplotě, ve které se nachází. Ale zase pozor na přelití, přílišná vlhkost rozmarýnu dobře neudělá.

Jak se o bylinky obecně starat?

 

Většina bylinek totiž potřebuje pouze dostatek světla a zahradní zeminu. Chytnou se vám i v 15-20 stupních, takže nevyžadují speciálně teplou místnost. Jakmile je zasadíte, zalévejte je vlažnou vodou, můžete použít i rozprašovač, abyste je nepřelili. Pokud budete šikovní zahradníci, rostlinky vám vydrží až do jara a vy si je pak můžete snadno přesadit na balkon nebo na zahradu.

ab
ab
ab
ab
ab