Kategorie

Jak zvládnout rekonstrukci v klidu a pohodě?

Jak zvládnout rekonstrukci v klidu a pohodě?

Novoroční předsevzetí jsou různá a jedním z nich může být třeba rekonstrukce bytu nebo baráku. Kdy se ale do všeho pustit? Poradíme vám, jak si všechno dobře naplánovat.

 

Možná jste už teď s prvními mrazíky zjistili, že by se vám hodilo zateplení bytu nebo baráku. Možná vám na chatě teče do střechy a také vám trošku fouká oknem. Jedno je jasné, chce to rekonstrukci! Kdy se do ní ale pustit a jak začít?

Nejdůležitější je mít dobrý plán

Základem každé rekonstrukce je mít dobrý plán. A to nejen plán projektu, ale také časový harmonogram. A pochopitelně i dobře připravený rozpočet!

Následně si ujasněte, co přesně chcete měnit, popřemýšlejte, jestli je změna reálná a funkční, zamyslete se, jak to uděláte (jestli si troufnete sami, či si pozvete odborníky) a sepište si seznam, co všechno budete potřebovat připravit a koupit. Na vypracování seznamu a jednotlivých kroků si dejte klidně pár dní, nic se nesmí podcenit. Také se nenechte zbytečně unést nejnovějšími trendy a posledními čísly katalogů. Myslete především na praktičnost pro vás osobně.

Než se do práce pustíte, poptejte si známých, kteří už s rekonstrukcí mají zkušenosti. Jistě vám rádi poradí nějaké vychytávky anebo vás upozorní na úskalí, která je potkala a vás by možná ani nenapadla. Ušetříte si tím nervy i peníze.

Jak na rekonstrukci? 

Pokud se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci, postup prací by měl být následující:

 1. bourací práce
 2. přípravné práce pro stavbu
 3. výměna oken
 4. vytápění
 5. elektroinstalace
 6. vodoinstalace
 7. zednické a obkladačské práce
 8. malířské práce
 9. elektromontážní práce
 10. podlahy
 11. zárubně a dveře
 12. nábytek

Tip: Důkladně si promyslete, kde budete mít nové osvětlení. Často se totiž stává, že lidé při rekonstrukci zapomínají právě na světla. Proto na ně myslete v první řadě a podle nich pak plánujte zbytek.

Kolik času je potřeba na rekonstrukci? 

Na zateplení či rozsáhlejší rekonstrukci nemovitosti počítejte zhruba 3-4 měsíce. Proto je nejlepší začít plánovat na podzim. Než se všechno připraví, opadne už tuhá zima a vy se do práce můžete pustit už za příznivějšího počasí. Také je dobré včas oslovit odborníky, kteří vám se vším pomohou. Poptáte-li stavební firmu už na podzim, máte o dost větší šanci, že bude mít ještě volno, než když budete tyto služby shánět uprostřed léta.

Tip: Také není špatné začít rekonstruovat v zimě. Ve stavebnictví v tu dobu není tolik práce, řemeslníci mají více času, snáz je tedy seženete a jsou ochotní dělat i za méně peněz. Jen myslete na to, abyste měli kde v teple celou rekonstrukci přečkat.

Jistota je jistota, podepište smlouvu

V každém případě, pokud vám bude s rekonstrukcí pomáhat firma nebo jakýkoliv odborník, trvejte na sepsání a podepsání smlouvy. „Věnujte pozornost popisu plánovaných prací, dodávanému materiálu apod. U podpisu smlouvy vzájemně prodiskutujte její obsah. Pokud si nejste jisti, raději využijte právní pomoc. Řemeslníci by neměli bez vašeho souhlasu dělat žádné změny a smlouva vám pomůže zaručit, že všechny postupy opravdu dodrží,“ upozorňuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

ab
ab
ab
ab
ab