Novoroční předsevzetí jsou různá a jedním z nich může být třeba rekonstrukce bytu nebo baráku. Kdy se ale do všeho pustit? Poradíme vám, jak si všechno dobře naplánovat.
Možná jste už teď s prvními mrazíky zjistili, že by se vám hodilo zateplení bytu nebo baráku. Možná vám na chatě teče do střechy a také vám trošku fouká oknem. Jedno je jasné, chce to rekonstrukci! Kdy se do ní ale pustit a jak začít?
Nejdůležitější je mít dobrý plán
Základem každé rekonstrukce je mít dobrý plán. A to nejen plán projektu, ale také časový harmonogram. A pochopitelně i dobře připravený rozpočet!
Následně si ujasněte, co přesně chcete měnit, popřemýšlejte, jestli je změna reálná a funkční, zamyslete se, jak to uděláte (jestli si troufnete sami, či si pozvete odborníky) a sepište si seznam, co všechno budete potřebovat připravit a koupit. Na vypracování seznamu a jednotlivých kroků si dejte klidně pár dní, nic se nesmí podcenit. Také se nenechte zbytečně unést nejnovějšími trendy a posledními čísly katalogů. Myslete především na praktičnost pro vás osobně.
Než se do práce pustíte, poptejte si známých, kteří už s rekonstrukcí mají zkušenosti. Jistě vám rádi poradí nějaké vychytávky anebo vás upozorní na úskalí, která je potkala a vás by možná ani nenapadla. Ušetříte si tím nervy i peníze.
Jak na rekonstrukci?
Pokud se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci, postup prací by měl být následující:
- bourací práce
- přípravné práce pro stavbu
- výměna oken
- vytápění
- elektroinstalace
- vodoinstalace
- zednické a obkladačské práce
- malířské práce
- elektromontážní práce
- podlahy
- zárubně a dveře
- nábytek
Tip: Důkladně si promyslete, kde budete mít nové osvětlení. Často se totiž stává, že lidé při rekonstrukci zapomínají právě na světla. Proto na ně myslete v první řadě a podle nich pak plánujte zbytek.
Kolik času je potřeba na rekonstrukci?
Na zateplení či rozsáhlejší rekonstrukci nemovitosti počítejte zhruba 3-4 měsíce. Proto je nejlepší začít plánovat na podzim. Než se všechno připraví, opadne už tuhá zima a vy se do práce můžete pustit už za příznivějšího počasí. Také je dobré včas oslovit odborníky, kteří vám se vším pomohou. Poptáte-li stavební firmu už na podzim, máte o dost větší šanci, že bude mít ještě volno, než když budete tyto služby shánět uprostřed léta.
Tip: Také není špatné začít rekonstruovat v zimě. Ve stavebnictví v tu dobu není tolik práce, řemeslníci mají více času, snáz je tedy seženete a jsou ochotní dělat i za méně peněz. Jen myslete na to, abyste měli kde v teple celou rekonstrukci přečkat.
Jistota je jistota, podepište smlouvu
V každém případě, pokud vám bude s rekonstrukcí pomáhat firma nebo jakýkoliv odborník, trvejte na sepsání a podepsání smlouvy. „Věnujte pozornost popisu plánovaných prací, dodávanému materiálu apod. U podpisu smlouvy vzájemně prodiskutujte její obsah. Pokud si nejste jisti, raději využijte právní pomoc. Řemeslníci by neměli bez vašeho souhlasu dělat žádné změny a smlouva vám pomůže zaručit, že všechny postupy opravdu dodrží,“ upozorňuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.