Pro většinu z nás je léto vytouženým obdobím roku. Pro alergiky jsou ale letní měsíce často obdobím, kdy raději zůstávají doma, aby zbytečně neprovokovali venku poletující alergeny.
Nejde však jenom o pyl a prach. Alergeny si nevědomky pěstujeme i doma, jde zejména o roztoče, drobné kousky zvířecí srsti a částečky prachu. Navíc většina „venkovních“ alergenů, jako je pyl, plísně i prach se otevřenými okny či dveřmi dostávají také do našich domácností. Jak vytvořit bezpečné domácí prostředí bez alergenů?
Vysávejte, ale pouze kvalitním vysavačem
Základní pomůckou v boji proti běžným domácím alergenům, jako je prach a roztoči, by vám měl být kvalitní vysavač. Vybírejte vždy model s dostatečným výkone a kvalitním systémem filtrů. Důležitý je zejména tzv. mikrofiltr, který se postará o odstranění i velmi malých prachových částic. Mikrofiltr je však nutné v pravidelném intervalu vyměňovat - v podstatě vždy, když ve vysavači měníte papírový sáček.
Mnohem lepší v hlediska likvidace prachových alergenů jsou centrální vysavače. Ty totiž odvádějí vzduch i s prachem vždy mimo místnost. Centrální vysavače je možné instalovat nejen do rodinných domů, ale také do bytů. V takové případě je vysávací jednotka umístěna třeba v kuchyni. Proti centrálním vysavačům hovoří snad jen nutnost realizovat patřičné rozvody a odpovídající armatury.
Častější mytí podlah
Kvalitní mop, nějaký ekologický či šetrný čisticí přípravek a trocha času a energie. To jsou jediné věci, které vás bude stát toto nejjednodušší "protialergické" opatření. Prostě jen častěji myjte podlahu, klidně i několikrát týdně. Při častém mytí stačí s kvalitním nářadím jen rychle stáhnout vrstvu prachu. Doporučuje se také vysát zem vysavačem, nechat zbylý zvířený prach usadit a teprve pak zem dobře vytřít.
Lůžkoviny a jejich hygiena
Hygiena lůžkovin se často podceňuje, přitom právě zde je většinou největší líhniště roztočů. Pomůže časté větrání a včasná výměna povlečení a prostěradel. „Lůžkoviny, které používáte, je dobré nechat vždy půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Povlečení měňte nejméně jednou za čtrnáct dní a perte jej minimálně při teplotě 60 °C a vyšší. Přikrývky a polštáře je dobré vyčistit či vyměnit jednou za tři měsíce,“ radí například Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle. V horkých letních dnech využijte "sluneční desinfekce" a lůžkoviny nechte dobře vyslunit třeba na balkóně. V zimě vám zase takto pomůže mráz.