Kategorie

Jak zazimovat bazén krok za krokem aneb S námi to zvládnete sami a levně

Letošní září nám všem velkoryse dopřává slunečných dnů, že by jednoho ani nenapadlo pomýšlet na podzim, nedejbůh na zimu. Ale štěstí přeje připraveným, jak říká staré klišé. Konec léta prostě znamená nejednu povinnost pro ty, co si užívali zahradního bazénu, chtějí-li se z něj těšit i napřesrok. V lepším případě stačí vypustit vodu a bazén složit, v tom horším se postarat o zazimování zabudovaného bazénu. Kdy bazén zazimovat, jak ošetřit zrezivělá místa, jak jej správně zabezpečit a připravit na zimu? Čtěte dál, dozvíte se vše.

Kdy zazimovávat?

Zazimováváme ve chvíli, kdy se teplota vody ustálí zhruba na 12 či 13 stupních Celsia. Kdyby teplota byla vyšší, docházelo by k rychlejšímu množení řas a bakterií. Neřídíme se ani počasím, ani teplotou vzduchu.

Zazimováváme nadzemní bazén

Ti, co mají nadzemní bazén, mají práci relativně zjednodušenou. Krátce řečeno, vypustí vodu a složí bazén. Tak snadné to ale není, připomeňme si celkový postup. Vypustíme vodu, umyjeme fólii. Zažraná nečistota nepůjde smýt jen vodou, použijeme tedy ne příliš agresivní saponát. Fólii necháme vyschnout. Obvodovou konstrukci postupně demontujeme.
Nesmíme zapomenout vyčistit písek ve filtrační jednotce. Obvykle se čistí zpětným chodem, případně hadicí s vodou. Písek se musí nechat proschnout na sluníčku. Proschnout se nechá jak fólie, tak plachta. Je třeba zároveň zkontrolovat kovový plášť. Ten po nějaké době na některých místech rezaví, je třeba tato místa opravit nátěrem.

Jak na zrezivělá místa kovového pláště bazénu

Vhodná je syntetická barva, která má ovšem tu nevýhodu, že déle schne. Asi nejpoužívanější je vodou ředitelná barva, která je šetrná k životnímu prostředí. Účinná je také acetonová barva ve spreji, ta schne během 15 minut, a to je výhoda, pokud chcete bazén brzy schovávat.

Zabudovaný bazén

Majitelé těchto bazénů se mohou rozhodnout. Buď vodu v bazénu nechají, pročistí ji a znovu ji budou užívat, anebo vodu vypustí a na jaro napustí novou. Ať tak či tak, měl by se použít zazimovávací přípravek, který má dvě funkce. Zamezuje jak růstu řas, tak usazování vápenatých sedimentů na povrchu bazénu. Tím se usnadňuje jarní čištění bazénu a jeho uvedení do provozu.

Postup zazimovávání bazénu

Je důležité zbavit dno a stěny bazénu veškerých nečistot. Vhodný je vysavač. Je nutné pročistit pískový filtr. Druhým krokem je zazimovávání samotné bazénové vody.

Jak zazimujeme samotnou bazénovou vodu

  • Vodu musíme nejprve ošetřit nějakým chlorovým roztokem. Prodávají se nejrůznější přípravky, stačí se jen zeptat. Pak provedeme zpětný proplach filtrace. Dále nezapomeňme vodu upustit! Musíme si dát pozor, aby vytvořený led, který plave v zimě v bazénu, nepoškodil trysky, světla a jiné díly usazené v bazénu.
  • Zároveň pozor, aby tlak ledu v zimě neponičil stěnu bazénu. U křehkých plastových bazénů je lepší vypustit všechnu vodu. Nyní můžeme vodu zakonzervovat dávkou přípravku na zimu. Na každém přípravku je návod na etiketě. Následně vodu v bazénu mechanicky promíchejme. Bazén přikryjeme plachtou a provedeme zazimování filtračního systému.
  • Žijete-li v prostředí, kde jsou velké mrazy, které třeba klesají až pod -15stupňů Celsia, odpojte motor i čerpadlo a obojí uskladněte na suchém a teplém místě.
  • Určitě si obstarejte speciální plováky, které jsou úhlopříčně rozloženy na hladině. Ty zabrání poškození stěny bazénu ve chvíli, kdy led pracuje a kdy se led rozpíná. Použít můžete také prázdné PET láhve.
  • Úplně nakonec přes bazén natáhněte zimní plachtu  (hustou síťovinu), která zabraňuje znečištění bazénu během zimního období. Tato plachta současně propouští dešťovou vodu, takže plachtu neprotrhají žádné kaluže. Ideální je univerzální plachta, kterou lze používat v zimě i během letní sezóny.

Můžete si pozvat profesionály, ale zazimovat bazén zvládnete i sami

Pokud tohle všechno nechcete absolvovat sami, pozvěte si firmu, která vše udělá za vás. Otázka je, jestli po zazimování vlastními silami nebudete spokojenější, že jste to zvládli neméně dobře a relativně levně.
titulní fotografie: www.freefoto.com
ab
ab
ab
ab
ab