Kategorie

Jak zateplit byt?

Náklady na teplo tvoří v ročním rozpočtu každé rodiny v našem zeměpisném pásmu značný podíl. S teplem je tedy potřeba dobře hospodařit.
Pravděpodobně každý z nás někdy na vlastní kůži pocítil nepříjemné důsledky průvanu. Přitom vypořádat se s ním nemusí být nijak složité, i když momentálně nemáte peníze na nejúčinnější z braň proti němu, a to izolaci celého domu.

Izolaci střechy svěřte raději odborníkům

Začneme dveřmi

V mnoha domech a bytech špatně těsní vchodové dveře a nepříjemný průvan ze studené chodby často proniká i do ostatních obytných místností. Dveřní rám je třeba utěsnit izolační páskou, nejjednodušší je ta samolepicí. Pro vnější dveře se doporučuje gumové, pro vnitřní pěnové těsnění. Pásku moc nenatahujte – snižuje to její účinnost a úspora materiálu zde není na místě. Pod spodní okraj dveří lze připevnit kartáčový pás, případně molitanový válec, a to podél mezery po celé délce dveří až k zemi. Podobně jako našim babičkám poslouží v krajním případě i srolovaná deka. Vytvořte si improvizované závětří umístěním závěsů. Tepelně izolační deky lze zavěsit i na pohyblivá ramena nade dveřmi. Budou se automaticky stahovat a zatahovat tak, jak budete otevírat a zavírat dveře. Každou škvíru dveřního rámu utěsněte silikonovou gumou.

Pokračujeme okny

Stejně jako dveře je utěsněte samolepicím pěnovým těsněním, případně pružnou gumovou trubicí, která vyplní prostor mezi oknem a rámem. K mání jsou i speciální silikonové trubičky různých průměrů, které fungují na principu nasávání vzduchu. Použít je možno i oddělitelnou dvojitou izolaci z plastové fólie. Ta na místě drží ergonomicky tvarovanou částí a může být dočasně upevněna na jakýkoliv typ okenního rámu speciální páskou nebo háčky.

Nezapomeneme na podlahu

Dřevěné podlahy můžete utěsnit tak, že škvíry vyplníte dřevěnými barevně sladěnými filtry. Možné je použít i papírovou kaši, kterou vytvoříte smícháním drti z hnědého papíru a lepidla na tapety. Směs rozetřete špachtlí, srovnáte s podlahou a necháte uschnout. Větší mezery v podlaze je lepší vyplnit rozměrově i barevně vhodným dřevem.

Zkontrolujeme radiátory

Radiátory vydávají teplo směrem dovnitř i ven z pokoje. Únik tepla ven omezíme nalepením speciální fólie či alobalu za radiátor – teplo se tím odvede do pokoje. Nad topná tělesa je dobré umístit poličku. Teplo, které by unikalo nahoru, se „odrazí“ zpět do místnosti. Výhřevnost radiátorů zvýší tmavý nátěr, kterým bude lépe procházet teplo.

Zaizolujeme trubky

Venkovní vodovodní trubky a ty na půdě či v podkroví mohou v případě vysokých mrazů zamrznout. Led je rozpínavý a trubky by se mohly roztrhnout. Celoroční izolací nic nezkazíme. Nejjednodušší je pěnová izolace různé síly ve tvaru trubky, která se lehce rozevírá a trubka se do ní ukryje. Aby nikde nezůstala mezírka, přelepíme spodní spoje trubek stavební páskou.

Plastová okna výborně izolují nejen tepelně, ale i od okolního hluku
Netopit pánubohu do oken
Hodně tepla uniká špatnou střechou. S potřebnou izolací vám poradí odborníci, kteří určí, jakou z mnoha nabízených možností použít.
ab
ab
ab
ab
ab