Kategorie

Jak vymalovat obývák?

Jak vymalovat obývák?
Rozhodli jste se vymalovat obývák, a protože zde trávíte s rodinou spoustu času, rádi byste se tu cítili opravdu fajn a příjemně. Podíváme se společně, jak na to.

Fáze číslo jedno - zhodnocení kvality podkladu

V této fázi se všichni rozdělíme - chtě, nechtě - do dvou táborů. Jedni z nás bydlí v novostavbě, a to je pak malování stěn brnkačka. Stačí koupit barvu a může se začít malovat.

Pak je tu druhý tábor - my, kteří bydlíme ve starším bytě a stěny už přeci jen nesou tíhu několika vrstev nátěru. Co s tím? V první řadě bude záležet na stáří nejspodnější vrstvy. Přiznejme si to všichni, kdo v takovém bytě bydlíme, vrstvené nátěry jsou cítit. Při okrajích jsou vidět nedostatky, odlupují se a dělají nepořádek. Barva není při pohledu z dálky sjednocená a často se vytváří různobarevné koláče.

V tento moment bude lepší zainvestovat a přizvat si odborníka, který vám doporučí vhodný postup, odvíjející se od materiálu, ze kterého jsou stěny v bytě vystaveny. Vždy bude prvním krokem odstranění vrstev starého nátěru a následně bude nutné stěny vhodně ošetřit a vyspravit, abychom dosáhli kvalitního a oku příjemného výsledku.

Fáze dvě - výběr  nátěru

Vybrat správně nátěr je docela oříšek, a to pro oba dva zmíněné tábory. Každý typ povrchu si žádá něco jiného. Jak sádrokarton, tak cihla i beton mají při nanášení stejného nátěru odlišné chování a vlastnosti. Proto je toto první hledisko, podle kterého je třeba vybírat. Je dobré se zabývat i náchylností stěn k tvoření plísní třeba v rozích nebo kolem oken. I s tím dokáže správně zvolený nátěr pomoci. Tady bych doporučila konzultaci ve specializované prodejně.

A konečně se dostáváme k výběru barvy a odstínu. Barva je prakticky na vás, na internetu najdete spoustu rad, kterých barev se vyvarovat a podobně. Dle mého záleží především na odstínu a sytosti. Pro obývací pokoje vám odborník doporučí barvy spíše v chladnějším tónu, které navozují pocit relaxu. Příliš syté barvy evokují mnoho energie a vy si pak dostatečně neodpočinete. K chladnějším odstínům se navíc dobře hodí výrazné doplňky a interiér lze snadno „převlékat“ podle ročního období. Vždy budou vhodnější zemité odstíny, které si dobře rozumí se všemi druhy materiálů - jak se dřevem, tak s plasty i kovy. Váš interiér pak bude působit stylově a moderně.

Fáze tři - příprava

Ještě než se začne malovat, je dobré nepodcenit přípravu. Doporučuji si pořídit dostatečné množství kvalitní pásky na oblepení soklů, zárubní a zásuvek. Pokud malujete pokoj v novostavbě, je vhodné mít po ruce plastickou sádru na zapravení děr po obrazech nebo na drobné oděry ve zdech. Obojí lze pořídit v malířských potřebách nebo ve velkoobchodech pro kutily.

Teď nezbývá než popřát úspěšné malování.

ab
ab
ab
ab
ab