Kategorie

Jak vybrat vysavač přesně na míru?

Trh je plný nejrůznějších modelů vysavačů a zdálo by se, že si každý může vybrat podle vlastního vkusu. Před nákupem je však nutné přesně vědět, co by měl vysavač právě ve vaší domácnosti zvládnout.
Pro většinu lidí je vysávání zpravidla velmi nepříjemnou činností, a to i přesto, že nás vysavače zbaví námahy a poměrně rychle zvládnou úklid velkých ploch. Důležitými parametry při výběru jsou velikost vysávaného prostoru a frekvence úklidu. Vysavač Miele S5 Cat&Dog se hodí do domácností, kde se vyskytují zvířata. Součástí je aktivní uhlíkový filtr Active Air Clean pro neutralizaci pachů a turbokartáč pro odstranění nopků, vlasů či chlupů. Aby vysavač plnil svůj účel ke spokojenosti majitele, je také třeba, aby byl dostatečně robustní. To zaručí jeho vzduchotěsnost, která je důležitá pro zachování zdravého prostředí v bytě. Prvotním požadavkem při výběru by ale mělo být, aby se co nejmenší množství nečistot vracelo do vysávaného prostoru.

Důležitý je výkon vysavače

Jednotlivé typy mohou zvládat mnoho funkcí, opomíjet samozřejmě nemusíme ani estetickou stránku. Ovšem vybrat ten pravý i v závislosti na dalších hlediscích není vůbec snadné. Akumulátorový přístroj Electrolux Ergorapido ZB 2904X je vhodný na vysávání tvrdých podlah, doba silného vysávání: 35 minut, vysaje až 80 m2 na jedno dobití V případě sacího výkonu se orientujeme podle příkonu motoru. Pro tvrdé podlahy postačí vysavač s menším výkonem, závěsy a další textilie vyžadují vyšší výkon, výhodné je vybrat vysavač s možností regulace.

Typy podle konstrukce vysavače

U klasického vysavače je většina nečistot zachytávána  v sáčcích, jejich množství závisí na kvalitě a materiálu sáčku. Jestliže se rozhodneme pro tento typ přístroje, volíme takový, u něhož se sáček při vyjímání hygienicky uzavře a nehrozí únik nečistot. Je důležité sáčky nepřeplňovat, neboť pak klesá výkon přístroje. Při výběru je třeba mít na paměti, že sáčky jsou většinou poněkud drahé. Přístroj Miele S7 Upright je opatřen filtračním systémem Miele Air Clean s prachovým sáčkem HyClean. Plochá konstrukce umožňuje vysávání v pozici 180 °, řízení je integrováno v komfortní rukojeti Z tohoto pohledu výhodnější variantou jsou vysavače bezsáčkové. Jejich nespornou výhodou je stálost výkonu, neboť odsávání nezávisí na míře naplnění sáčku, prach je sbírán do speciální nádoby s filtrem. Některé typy jsou vybaveny permanentními filtry, které stačí omýt. Čím větší je nádoba, tím méně často je nutné ji vyprazdňovat. Nečistoty bychom z nádoby neměli vysypávat prudce, abychom při tom zpětně nenaprášili. Přístroj VAX 1700 LUXUS pracuje s vodním roztokem, je vhodný na čištění koberců a dalších textilií. Je účinný proti alergenům, poradí si i se skvrnami. S „vodními“ vysavači lze uklízet nejen všechny podlahové krytiny, ale i čalounění a další bytové textilie. Vodní roztok je pod tlakem vstřikován do textilie, a poté opět vysáván. Zbytková vlhkost textilie závisí na typu a kvalitě přístroje. Předností je maximální výkon a veliká účinnost při odstraňování nečistot, některé přístroje jsou vybaveny ještě HEPA filtrem u výstupu vzduchu.

Zdraví zajistí filtry

Lidé s dýchacími potížemi a alergiemi by si měli na kvalitu vysávání dát zvlášť pozor, protože nedostatečně uklizené prostředí může zhoršit jejich zdravotní stav. Přístroje určené k tomuto účelu mají filtry umístěny před motorem, na bocích a samozřejmě u výstupu vzduchu z vysavače. Vysavač Elektrolux UltraOne_Z8810 s omyvatelným mikrofilmem HEPA H13 má elektronickou regulaci výkonu a pohodlný velký akční rádius 10 m. hodí se na vysávání velkých ploch. Nejúčinnější jsou již zmíněné HEPA filtry, u nichž výrobci deklarují zachycení téměř sta procent nečistot, projít by jimi neměly ani nejmenší prachové částice, pyly, roztoči a plísně a částečky do velikosti 0,3 μm.

K vysavači patří doplňky

Při výběru vysavače je důležité také jeho vybavení. Kromě běžných nástavců na různé povrchy či vysávání úzkých škvír se ve větších prostorách vyplatí zajímat se o délku šňůry, praktická jsou velká kola, rotační a štěrbinové kartáče pro vysávání srsti, elektronická signalizace výměny filtrů nebo naplněného sáčku a další chytré nápady. Foto: Archiv firem Elektrolux, Miele, Vax
ab
ab
ab
ab
ab