Kategorie

Jak vybrat materiál na kuchyň, 1. díl – lamino

Při pohledu na jakoukoli kuchyň hned víme, zda se nám líbí, nebo ne. Může být barevná či "dřevěná" a v kuchyňském studiu ochotně každý prodavač spustí výklad o tom, že tato kuchyň je lakovaná a ta vedle je dýhovaná – ano ta, ta co stojí hned vedle té fóliové kuchyně. Abyste se ve všech pojmech neztratili, přečtěte si následující článek.

Materiál je základ

V rychlosti, s jakou prodavač mnohdy spustí, mohou pro nás jako laiky všechny materiály naráz splynout a jediné, co zůstane, je pocit, že tato kuchyň se nám líbí a tamta ne. Přitom právě vrchní materiál kuchyně je velmi důležitá věc. Představíme si základní a nejčastěji nabízené na našem trhu. Základ je pro všechny stejný – dřevovláknitá deska, na níž jsou nanášeny další materiály. Tyto vrchní materiály jsou: lamino, folie, lak, dýha a masiv.

Lamino na různý způsob

Lamino bývá zpravidla nejlevnější variantou kuchyňských dvířek. Na základní nosné dřevovláknité desce (hrubé dřevotřískové) je nalisované lamino – v dekoru široké škály dřevin nebo barev. Důležitější než samotný dezén, podle kterého se pro dvířka rozhodneme, jsou hrany těchto dvířek. U těch nejobyčejnějších laminových dvířek jsou olepené dekoračním papírem v dezénu dvířek. V tomto případě jsou dvířka vlastně to samé, jako například bok skříňky (kvalitní výrobci dnes již korpusy nehraní papírem, ale slabou ABS plastovou hranou). Nákup dvířek v takovémto provedení bychom měli dobře zvážit, jelikož jejich životnost je vzhledem právě k nekvalitním hranám velmi nízká. Kvalitnější jsou již lamino dvířka ohraněné plastovou ABS hranou – může být šedá, v totožném dezénu dřeva nebo na barevných dvířkách například v dekoru dřevěných proužků.

Někdy levné není kvalitní

Nevýhodou laminových dvířek je to, že není možné do nich frézovat jakýkoli motiv. Přesto moderní kuchyň například v hráškově zeleném laminu s bukovým korpusem a doplňky v hliníku bude působit moderně. Dobří výrobci nabízejí i laminové kuchyně s kvalitním kováním, kde zákazník tento materiál nevolí rozhodně pouze kvůli ceně. Bohužel dvířka z lamina bývají nejčastější variantou u levných dovozových kuchyní, kde jak olepení hran, tak samotné kování (panty, výsuvy) je to nejlevnější, a mnohdy taková kuchyň slouží kratší dobu než ta, za kterou jsme ji vyměnili.
ab
ab
ab
ab
ab