Kategorie

Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku II.

Pokud patříte mezi náročnější zákazníky a chcete pro svou novou kuchyň zvolit nadstandardní výrobky, máme možnost vybírat ze široké nabídky materiálů pracovních desek.
Podle našich požadavků si můžeme zvolit mezi přírodními nebo umělými kameny. Musíme však počítat s vyšší pořizovací cenou, která je na druhé straně vyvážena dlouhou životností pracovní desky.

Umělý kámen Corian umožňuje libovolné tvarování a přizpůsobení celkovému designu kuchyně

Umělý kámen

Stále s větší oblibou se setkávají pracovní desky z materiálu na bázi  přírodního bauxitu. Můžeme se s nimi setkat pod označením umělé kameny s názvy Corian, Montelli, HiMacs a dalšími. Jsou nabízeny v desítkách barevných odstínů. Nespornou předností materiálu je jeho tvárnost. Lze z něj vytvořit nepřeberné možnosti atypických tvarů včetně dřezů i odkapových ploch. Spoje desek jsou prováděny bezespárově. Tento materiál je odolný proti vysokým teplotám, chemikáliím, nárazům a je nenasákavý. Pro svoje vynikající vlastnosti je používán také v komerčních prostorách a ve zdravotnictví. Případná poškození jsou přebrusitelná a opravitelná. Přední hranu je možné vytvarovat na přání zákazníka, případně zkombinovat s dalšími materiály jako dřevo, kov apod. Pořizovací cena pracovní desky se pohybuje od 6 000 Kč za běžný metr.

Přírodní kámen – žula – působí velmi masivně a odolně, hodí se do prostorných kuchyní

Přírodní kámen

Tradičním materiálem pro výrobu kuchyňský desek je přírodní kámen s upravenou povrchovou úpravou. Kamenná deska je běžným užíváním nezničitelná, odolává vysokým teplotám i nárazům. Jelikož se jedná o ryze přírodní materiál, při výběru musíme počítat s možnými odchylkami od vzorníku, jelikož každý blok kamene je originál. Nevýhodou tohoto materiálu je jeho chladnost a vysoká hmotnost. Cena žulových desek se pohybuje od 5 000 Kč za běžný metr, ale může být i několikanásobně vyšší. Spojení výhodných vlastností Materiálem, který spojuje krásu přírodního kamene s vlastnostmi umělého, je technistone. Jedná se o konglomerovaný kámen, tedy o materiál vyrobený z drceného tříděného granitu a křemičitého písku, kde jako pojivo je použita kvalitní polyesterová pryskyřice. Může být doplněn zrcadlovými střepy a je dobarvován pigmenty. Je to vysoce odolný materiál, nízkonasákavý, mrazuvzdorný, se zvýšenou odolností proti mechanickému poškození. Vyrábí se i v odlehčené formě tzv. light. Jeho cena se pohybuje od 5 000 Kč. Všechny desky určené pro kuchyňské použití by měly splňovat přísné hygienické normy a předpisy a měly by být zdravotně nezávadné.

Vhodnou volbou je kombinace vlastností umělého a přírodního kamene, materiál Technistone působí elegantně
ab
ab
ab
ab
ab