Kategorie

Jak vybrat kamna a čím v nich zatopit?

Topení dřevem a uhlím zažívá v českých domácnostech doslova svůj comeback, i když tradiční kachlová kamna jsou stále spíše vzácností.

Kamna na pevná paliva

Kamen na pevná paliva je na trhu spousta druhů. Před jejich pořízením je však nutné vzít v úvahu několik otázek. První z nich je, jak často budeme v kamnech topit. Druhou důležitou otázkou je, jak velké prostory musí kamna vyhřát. Když si dokážeme na tyto otázky odpovědět, tak stačí zajít do prodejny a pořídit si ty kamna, které se nám do místnosti vejdou a mají námi požadované vlastnosti.

Kde nakoupit?

Nákup kamen lze realizovat přes internet anebo přímo ve specializované prodejně. Ceny se logicky liší nejen podle kvality, ale také podle značek. Do moderních domácností se hodí litinová kamna. Nejen, že dobře vypadají, ale mají skvělou výhřevnost. Rozhodně neexistuje pravidlo, které by určovalo do jakého interiéru ta či ona kamna patří. Zájemci by vždy měli vybírat podle svého vkusu. Samotná cena je závislá právě na těchto vlastnostech. Většinou se pohybuje od 3 do 20 tisíc korun. Kamna mohou mít dvoustupňové spalování a oplach skla teplým vzduchem, který zabrání špinění skla. Zájemci o kamna mohou vybírat mezi prosklenými či celolitinovými dvířky.

Rady a tipy pro volbu kamen

Vesměs i laik na domácí práce zvládne instalovat kouřovod. Důležitou radou je, podívat se, jaká je velikost polen, která se vejdou do kamen. Některá kamna na sebe upoutají hosty vašeho bytu či domu nejen atraktivním vzhledem, ale mohou se stát majákem celého vybavení. Když je postavíte na krásný podstavec z betonu či železa a zvolíte průhlednou nejen přední, ale i boční desky případně i desku horní. Když si pořídíte kamna s podstavcem, tak můžete využít i úložných prostor na dřevo.
 

Kachel je kachel

Skrze moderní dobu jsou stále velice oblíbená kachlová kamna. Jistě to není tím, že za nimi spával pohádkový Honza, ale spíše jejich uměleckým vzhledem, kvalitou a trvanlivostí. Umělecké skvosty se prodávají nejčastěji v aukcích. Není snadné je stěhovat. Jedná-li se o velká kamna, tak je třeba je odborně rozebrat, a poté náročně složit. Jsou-li jednoduššího tvaru a menší, lze je za pomocí několika siláků přestěhovat snáze.
 
U kachlových kamen je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození šamotové vyzdívky kamen. Tu však odborník snadno a relativně levně opraví. Roztopená kachlová kamna udrží teplo deset i více hodin.
 

Zajděte na šišky

Palivo do kamen je stále dražší. Dřevo je sice dostupné, ale to kvalitnější na topení stojí docela dost finančních prostředků. Pokud nechcete topit klestím nebo předpřipravenými lisovanými dřevěnými kostkami z hypermarketu, tak si připravte tisíce korun na roční vytápění vašeho domu či bytu. Pamatujte, že velice příjemně hoří bříza. Ta se hodí právě do kamen, které mají průhledné skla. Její nevýhodou je, že hoří rychle a ani výhřevnost není nikterak dobrá. Rozhodně nejkvalitnějším dřevem na českém trhu je jasan, dub a buk.

Jak ušetřit?

Tvrdé dřevo dosahuje vysoké výhřevnosti, ale zdaleka nevytopí dům jako hnědé či černé uhlí. Nevýhodou uhlí je znečišťování ovzduší. Možná by se naše rada mohla zdát, jako že je z pohádky, ale není. Vezměte děti a pár pytlů od brambor a zajděte do lesa na šišky. Pytel šišek je nasbíraný za pár minut a velice dobře se s nimi topí. Jejich výhodou je, že nepotřebujete při podpalování kamen drobné dříví a jejich výhřevnost je velmi vysoká. Ve chvíli, kdy do kamen vsypete několik lopatek šišek, a přivřete přívod vzduchu, tak vydrží pomalu prohořívat celé hodiny. Šišky však nedoporučujeme na použití kamen umístěných v bytě. Spíše do kamen, které jsou umístěny mimo čistý byt. Tedy do předsíně či sklepa.
ab
ab
ab
ab
ab