Kategorie

Jak vybírat zahradní nábytek, 1. díl

Dosluhuje vám stávající zahradní nábytek? Uvažujete o koupi nového stolu, židlí a lavičky pro příjemné posezení na zahradě? Pak pro vás máme několik tipů a rad, které byste mohli při nákupu zahradního nábytku uplatnit.
Se vzrůstajícím počtem slunečných dní stoupá i touha lidí trávit volné chvíle na čerstvém vzduchu, nejlépe ve stínu stromů a na vlastní zahradě. Aby váš požitek z plánovaného odpočinku mohl být kompletní, potřebujete nejen dostatek slunečních paprsků, ale i kvalitní zahradní nábytek, ve kterém zapomenete na starosti všedních dnů.

Nízká cena, nízká kvalita

Židle, stoly, lehátka a lavičky, prodávané jako zahradní nábytek, se vyrábí z různých materiálů, v různé kvalitě a samozřejmě v odlišných cenových relacích. Široký výběr výrobků dává zákazníkovi nevídanou škálu možností. Záleží tedy jen na vás, jak hluboko jste ochotni sáhnout do své peněženky. V současnosti nejrozšířenějším druhem zahradního nábytku vyráběným v nejrůznějších barvách a provedeních je plastový nábytek. V jeho prospěch jednoznačně hovoří nízká cena. Vždyť sestavu stůl, čtyři židle a lavičku koupíte v každém hobbymarketu už okolo 1 800 Kč. S užitnými a estetickými kvalitami plastových výrobků to však bývá už daleko horší. Plastový nábytek nesnáší prudké výkyvy teplot a má malou hmotnost. Celkem často se stává, že při poryvech větru jste nuceni jednotlivé kusy nábytku hledat na jiných místech, než kde byly původně umístěny. V horkých dnech se zase povrch sedáku rozpálí natolik, že si na něj ani nemůžete sednout. Další nevýhodou plastových výrobků je i špatné stabilita a omezená nosnost. Naopak výraznou výhodou plastu je jednoduchá a téměř nic nestojící údržba.

Stará dobrá klasika

K atmosféře zahradního prostředí téměř neodmyslitelně patří nábytek vyráběný ze dřeva. I mezi výrobky ze dřeva můžete pozorovat odlišnosti v provedení a v použitých druzích dřeva. Smrk, borovice, dub, buk či modřín jsou typickými zástupci materiálů, ze kterých se vyrábí zahradní nábytek. Dražší, ale odolnější jsou výrobky z tvrdého dřeva. Zřejmou výhodou dřevěného nábytku je jeho bytelnost a velká stabilita. Nevýhoda spočívá v nutnosti pravidelné údržby a každoroční péče. Za kvalitní zahradní komplet zaplatíte od 25 000 Kč výše.

Dřevo s vůní exotiky

V poslední době se stále více objevuje nábytek vyráběný z exotických dřevin – zejména z teaku (původ dřeviny je v Indonésii). Výrobky z teakového dřeva mají podobné vlastnosti jako zástupci našich dřevin, cenově jsou ale asi desetkrát dražší. Například zahradní lavici pořídíte okolo 20 000 Kč. Vysoká cena je odůvodnitelná vysokou odolností tohoto materiálu. Teakovému dřevu nevadí různorodé počasí a na zahradě jej můžete bez obav nechat po celý rok. Přitom nemusíte vynakládat žádné úsilí při jeho údržbě (kromě ošetření speciálním přípravkem jednou za rok). Počítejte ale s tím, že časem povrch dřeva oxiduje a mění barvu. Naštěstí se jedná o přirozenou chemickou reakci, která vás nemusí nijak zneklidňovat.
Pro a proti zahradního nábytku
Plastový nábytek Dřevěný nábytek
+ nízká cena +snadná údržba - stabilita - estetika + tradiční materiál + bytelnost + stabilita - nutná údržba - vyšší hmotnost - vyšší cena
ab
ab
ab
ab
ab