Kategorie

Jak vybírat schody

Při překonávání výškových rozdílů v domě či bytě jsou naprostou nezbytností schody. Z tohoto pohledu sehrávají nepostradatelnou úlohu. Na druhou stranu jsou obvykle strašákem rodičů vychovávajících malé děti a nepříjemnou každodenní překážkou pro lidi dřívějšího data narození.
Stojíte-li před rozhodnutím, jaký vzhled dát vašemu novému schodišti a z jakého materiálu si nechat schody vyrobit, nezapomeňte do svých úvah zahrnout i hledisko bezpečnosti. Estetika schodiště je jistě důležitým faktorem, ale měla by jít ruku v ruce s jeho funkčností.

K překonávání výškových rozdílů v domě jsou schody nezbytností

Bezpečnost především

Na možné nebezpečí úrazu je třeba pamatovat, bude-li použitým materiálem v současnosti velmi oblíbená dlažba. Schody z hladké dlažby a navíc navlhlé jsou doslova časovanou pohromou pro každého člena domácnosti a nějaký úraz na sebe nenechá jistě dlouho čekat. Na trhu existuje široká nabídka dlažby vhodné pro nové schodiště. Přesto se snažte rozlišit situaci a výběr dlažby rozdělit podle toho, zda bude použita v interiéru, nebo v exteriéru domu. Z logiky věci je zřejmé, že exteriérové schodiště musí být odolné proti nízkým teplotám v zimě a navíc musí rychle odvádět srážkovou vodu. Interiérová dlažba těmito vlastnostmi vynikat nemusí.
Spoříte se státní podporou a připravujete rekonstrukci koupelny nebo kuchyně? Raiffeisen stavební spořitelna pro Vás má stavební úvěr. Ovšem proč nevyužít našich služeb i pro koupi bytu nebo domu? Vždyť možností je hned několik! Přesvědčte se zde

Schodiště a čas

Naopak neslevujte v nárocích vůči odolnosti materiálu. Vždyť schody budou jedním z nejfrekventovanějších míst daného obydlí. Proto se ujistěte, zda průřez celého střepu dlažby má stejný charakter. Tím získáte jistotu, že se vzhled schodiště vlivem času měnit nebude.

Již při stavbě schodiště uvažujte o typu dlažby

Aby schody neklouzaly…

Základním úkolem při výběru dlažby na schody je získání informací o protiskluzové schopnosti daného výrobku. Ta totiž sehrává nejdůležitější roli při posouzení bezpečnostního charakteru dlažby a jejího následného použití pro schodiště. Připravte se na to, že prodejní cena této dlažby je oproti klasice podstatně vyšší. Protiskluzová schopnost je daná typem povrchové úpravy a tvoří ji nejrůznější drážky, výčnělky, vroubkování apod. Jejich úkolem je vytvořit takový povrch, který zabrání sklouznutí nohy třeba i v mokré obuvi. Pokud jste tyto okolnosti při výběru dlažby na schody podcenili a upřednostnili jste estetické hledisko před bezpečnostním, je čas to napravit. Pro zabezpečení hladkých schodů se dají použít zdrsňující pásky, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Jsou k dispozici v několika typech a provedeních a ve výsledku ani příliš nemusí narušit vzhled schodů. Za vaši bezpečnost to určitě stojí, nemyslíte?
ab
ab
ab
ab
ab