Kategorie

Jak v zimě pečovat o palmy?

Jak se o máme palmy v zimě starat? Na které palmy je potřeba si dát pozor? Jak udělat palmám radost? A proč některým palmám hnědnou listy? Na spoustu otázek o pěstování palem vám odpovíme.

Jak se o palmy přes zimu starat

V zimních měsících je méně světla, proto určitě mírně omezíme zálivky rostlin. Přihnojovat začneme až s blížícím se jarem, ale můžeme už na konci ledna případně v polovině února.

Jak často palmy zalévat

Záleží na teplotě v místnosti, pokud je teplota 15 – 20 stupňů nebo chladněji, zaléváme jednou za tři neděle, pokud je v bytě 24 a více stupňů, zaléváme jednou týdně.

Venkovní palmy

Venkovní palmy, jako je datlová nebo fénixy, v zimě patří do místnosti, kde se teplota drží kolem deseti, případně pěti stupňů Celsia. Venkovní palmy zaléváme jen, aby nepřeschly, stačí nepatrně zalít jednou za měsíc.

Proč pokojovým palmám hnědnou listy

Tento jev je zcela normální a objevuje se především u starších palem. Hnědnutí listů způsobuje suchý vzduch v místnosti, převážně pokud je palma u ústředního topení. Květináč je vhodné umístit do misky s vlhkými oblázky. Ideální teplota pro palmu v zimě je okolo 15 stupňů Celsia.

Děláme palmám radost

Palmy zbožňují rosení a sprchování. Navíc tato činnost žádné pokojové kytce neuškodí, jen jim to prospívá. Na listech se usazuje prach, pravidelné osprchování či orosení palmy uvítají, protože vzdušná vlhkost v místnosti v bytě je vždycky nižší, než je vlhkost v přírodě.

Pozor na některé palmy

Některými palmami je možno se i poranit. Žumara nízká (Chamerops Humilis) má ostnaté řapíky. Juka rostrata (Yucca Rostrata) má zase velmi ostré, trnovité zakončení listů, která mohou způsobit poranění.

Kdy palmy nakupovat

Ideální období pro nákup palem je od konce února, či od března. Palmu vybírejme především podle velikosti, obvykle narůstají do větších rozměrů. Rozhodněme se, zda palmu chceme jako interiérovou či jako krásný a veselý doplněk k zahradnímu altánu.

ab
ab
ab
ab
ab