Kategorie

Jak správně postavit sklep?

Sklep se v moderních jednopatrových domech, které vznikají jako součásti satelitních městeček, téměř nevidí. Tato místnost má však své opodstatnění a řadu výhod.
Předtím, než každý budoucí majitel začne stavět svůj dům, přemýšlí, zda má přistavět garáž, anebo podkrovní místnost. Na sklep se zapomíná, i když může být nejen vynikajícím úložištěm potravin, ale také materiálu, který chceme mít pod střechou.
 

Kdy sklep stavět, a kdy ne

Pokud stavíme velký dům a nebydlíme poblíž většího vodního toku, pak máme všech pět P pro stavbu sklepa. S otázkou „a co spodní voda“ musíme přijít za nejbližším starousedlíkem, který nám jistě rád povypráví příběhy o tom, jak v tom či onom roce byla její hladina tak vysoko, že měl ve sklepě metr vody, ale že od té doby je vše v pořádku.
 
Pokud odpoví, že má spousty vody ve sklepě každým rokem, pak je bláznovství se do jeho budování pouštět. Protože utopené zavařeniny či rozbité lahve archivního vína by nikoho nikdy nepotěšily.
 
 
Se stavbou samotného sklepa můžeme začít po vydání stavebního povolení. Na přesně vyměřeném prostoru pod v budoucnu zastavěnou plochou začneme kopat jámu. Odborníci radí vykolíkovat si prostor, aby nedošlo k hloubení díry pro sklep mimo anebo za hranicí stavby v místech protínajících základy stavby.
 
Důležitá je klasická vodováha a několik párů silných rukou. Když už se buduje sklep, měl by být natolik hluboký, aby se v něm jeho majitel postavil a nemusel chodit shrbený. Počítat by se mělo s vyzdívkou, která o několik desítek centimetrů prostor sklepa zúží.

Sklep na celý život

Pamatujte na to, že sklep vám musí sloužit po zbytek života. Schody proto zvolte raději zděné a ne příliš příkré. Vybudovat sklepní schody není žádný problém a postup je stejný jako u normálního venkovního schodiště.

Osvětlení, vzduch a barva

Ve sklepě by mělo být kvalitní osvětlení. Pár metrů kabelu a jedna malá lampička udělají za dlouhá léta velkou službu. Stejné je to s barvou. Ta by měla být otěruvzdorná, protože není příjemné ze sklepa „vylézt jako sněhulák“ a venku oprašovat zbytky nekvalitní barvy z oděvu.
 
 
 Barva sklepa by měla předcházet plísním, jež se mnohdy ve sklepě tvoří. Proto, aby bylo plísní co nejméně, je důležitý přívod a odvod vzduchu. Proto by měl mít sklep nejméně dva otvory, jejichž velikost je odvislá od velikosti sklepa.
 
Otvory by měly být opatřeny mřížkou kvůli hlodavcům, měly by zajišťovat přímý přívod vzduchu. Sklepní okénka (otvory) by neměly být budovány na straně, na níž celý den svítí slunce. Do sklepního prostoru by neměl zbytečně pronikat teplý vzduch.
 
Strop sklepa tvoří jistě několik nosníků konstrukce domu či chalupy. Přesto by měl být v takové výši, aby nehrozil jeho majiteli úraz. Mezi jednotlivé základy se dají natlouci dřevěné desky, které zarovnají strop sklepa do jedné roviny. I ty je třeba natřít kvalitní barvou.
 
ab
ab
ab
ab
ab