Kategorie

Jak snadno a efektivně na jarní úklid?

Jak snadno a efektivně na jarní úklid?

Jarní úklid? Zvládněte ho snadno a bez zbytečného stresu či vyčerpání. Poradíme vám, jak si vše naplánovat, jak k úklidu donutit sebe i celou rodinu, a ušetřit tak čas a síly. 

Základem úspěchu je mít plán 

Ať se rozhodnete pro důkladný úklid "od shora dolů" včetně mytí oken a třídění šatních skříní, anebo jen pro čistě "úklid po povrchu", ujasněte si a následně i zapište, co všechno chcete udělat. Rozepište si jednotlivé místnosti a v nich jasné úkoly, co kde zvládnete uklidit. Také si rozmyslete priority a srovnejte si je podle náročnosti. Lépe se vám pak budou věci delegovat. 

Jak postupovat? Systematicky!

V první řadě si připravte všechno náčiní jako hardy, utěrky, stěrky, leštěnky a saponáty, abyste měli všechno hned po ruce a nic nemuseli hledat a běhat pro každou věc zvlášť. Pak už se jen držte svých priorit anebo třeba následujícího jednoduchého, ale efektivního plánu: 

 1. sundejte a dejte vyprat záclony 
 2. umyjte okna
 3. vyvětrejte zimní věci a uložte je 
 4. vymeťte rohy a zákoutí 
 5. omyjte pokojové květiny 
 6. vyházejte rozbité a nepotřebné věci 
 7. utřete prach a vyleštěte nábytek 
 8. vyčistěte potahy a sedačky 
 9. vyluxujte a vytřete podlahy 

Zapojte celou rodinu 

Rozhodně si nemyslete, že na všechno musíte být sami! Na chlapech nechte těžkou práci jako odsouvání nábytku nebo přenášení velkých květin. Dětem zase klidně zadejte utírání prachu nebo odnášení nepotřebných věcí. 

Důležité je, abyste předem o velkém jarním úklidu všechny obeznámili a nikomu z rodiny tak nenarušili žádný (lepší) plán. Určitě také pomůže příslib příjemné odměny za pomoc. 

Jarní úklid z pohledu odborníka 

S velkým jarním úklidem nám poradila také architektka funkčních interiérů ing. Eva Lövenhöferová, se kterou si můžete přečíst i zajímavý rozhovor. Její práci pak najdete třeba na stránkách evalofa.com. 

"Jaro dává příležitost k prohlédnutí prostor a vymetení starý věcí, dekorací, kalendářů a obnovení výzdoby. Také se koukněte, zda vám ještě po Vánocích nezůstaly ozdoby na oknech, jesličky v obýváku nebo jestli vám někde nevisí jmelí." 

Na co ještě nezapomenout při jarním úklidu? 

 • proberte skříňky a zásuvky, kam jen tak házíte drobnosti – návody ke spotřebičům najdete na internetu, staré skleničky patří do tříděného odpadu, papírky s poznámkami do koše, prošlé potraviny a léky zlikvidujte
 • vymeťte šuplíků v kuchyně a vyházejte polámaného nádobí a kuchyňského nářadí
 • zamyslete se, zda nemůžete lépe zorganizovat vnitřky skříní – popsané krabičky s ingrediencemi, samostatné krabice na ořechy, koření apod.
 • v ložnici je možná čas na vyprání chráničů matrací a hlavně veselé jarní povlečení 

"Zásadní akce však přichází u většiny z nás v šatníku. Já používám metodu Marie Kondo – nanosím všechno oblečení na jednu hromadu a pěkně kus po kuse se rozhoduji, který z kousků si nechám a který věnuji do charity. A s těmi se hezky rozloučím. Pokaždé nasbírám několik tašek služného oblečení, které ještě leckdo užije. Tuhle metodu můžete použít i na přeplněnou knihovnu, historické dekorace nebo boty..." říká Eva. 

Nezapomínejte také na dekorace a výzdobu 

"Obývací pokoj doplňte barvami jara a čerstvými květinami. Z poliček sundejte historické dekorace, projděte internet a zkuste si najít nový styl. Nové doplňky nebo ručníky se můžou hodit i v koupelně," doplňuje Eva Lövenhöferová. 

Štítky:

jarní úklid
ab
ab
ab
ab
ab