Kategorie

Jak si zútulnit pracovní plochu

Jak si zútulnit pracovní plochu
Jestli se právě teď váš psací stůl ocitá v náplavě papírů, lepítek, polepovačů, propisek, pravítek a nedojezené svačiny, jste nejspíš jedním z mnoha nechvlaně proslulých pohodářů či bordelářů, jejichž pracovní plocha není tak úplně výstavní skříní (stolem) spořádanosti. A to je škoda! Existuje totiž hrstka jednoduchých zásad, které vám pomohou vytvořit pracovní prostor, který nejen umožňuje efektivnější činnost, ale i skvěle vypadá!

Začít můžete třeba tím, že zhodnotíte, zda se vaše pracovní plocha vůbec nachází tam, kde ji ideálně chcete mít. Svobodu ji přemístit samozřejmě nelze mít vždy, nicméně i umístění židle, úroveň zatemnění, výška stolu nebo charakter povrchů v místnosti mohou přispět k lepšímu tzv. pracovnímu komfortu. Více o této problematice se můžete dozvědět i v našem článku o designu a praktičnosti pracoven.

Čistý neznamená pustý. Snažíte-li se vyvolat dojem střídmého minimalismu, není nutné zbavit se úplně všech doplňků. K transformaci pracovní plochy je sice naprosto nezbytné provést počáteční ‘odbourávací úklid’, jenže zanechat na stole jen sanitární jsoucno vám dopomůže leda k pocitům chladu a prázdnoty, kdy se vaše mysl nemůže uvolnit ani rozptýlit.

Právě jako myšlenkové ‘záchytné body’ mohou ve vkusné míře sloužit podněcující objekty. Ať už jde o pomůcky a dekorace v jasných barvách, či kousek zelené přírody v jednoduchém květináči. Není však radno to s barvami přehánět!

Jako další lze aplikovat ‘pravidlo rozšiřujícího se kruhu’, které v praxi rozděluje váš pracovní prostor na oblasti podle toho, jak často je využíváte. Nejpotřebnější předměty se podle takové logiky nacházejí v co nejbližším dosahu, zatímco občasné nezbytnosti ustupují do pozadí. Opravdu nemusíte používat metody Miroslava Zajíce, ale rozvrhnout si na svém stole pár funkčních sektorů rozhodně nebude na škodu.

Možná bude nutné i trochu investovat. K uspořádání (mimo jiné) kancelářských prostor dnes existuje obrovské množství chytrých pomůcek. Od notebook stojanů, které drží klávesnici v přirozenější poloze, přes neobvykle nekonvenční pořadníky až po masážní podložky pod myš. Ať po stránce finanční či kreativní - investice do špičkové pracovní plochy se vždy vyplatí!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab