Kategorie

Jak si vybrat obklady do koupelny?

Nové obložení a dlažba znamená podstatný zásah do celkového charakteru a designu koupelny. Všechny obkladové prvky se vyplatí vybírat co nejpečlivěji.
A výběr na trhu je opravdu velký – od levných kachliček v ceně okolo 200 Kč za m2 až po kvalitní designové obklady. Pro výběr platí několik pravidel, přičemž základní roli hraje váš vkus.

Důležitá je barva střepu

Velkou výhodou při výběru obkladu či dlažby je skutečnost, že můžete navštívit hned několik realizací ve specializovaných prodejnách. Ihned získáte nejen potřebnou inspiraci, ale zároveň i přehled o nabízeném sortimentu tuzemských, popř. zahraničních výrobců. Jednou z podstatných vlastností dlaždic je barva střepu. Střep bývá pokryt glazurou, která vytváří samotný vzhled obkladu či dlažby. V případě, že se u světlejších obkladů nedopatřením odštípne horní glazura a střep je například hnědé barvy, bude poškození na první pohled velmi viditelné. Rovněž si dejte pozor, abyste koupili stejnou barvu – popř. odstín a velikost. Zkušenosti zákazníků říkají, že je při nákupu zboží nutné všechny údaje zkontrolovat. Může se totiž stát, že při manipulaci s krabicemi dojde k jejich promíchání – rázem tak donesete domů krabice s různými odstíny a velikostmi.

Kachliček i dlaždic nakupte trochu víc

Výška obkladů se v koupelně pohybuje až po strop nebo téměř ke stropu. Na podlahu se doporučuje používat větší rozměry dlaždic z důvodu optického zvětšení prostoru. V současné době se nejvíce používají obklady či dlažby v jednom odstínu, ale také výrazné barvy, které jsou doplněny tzv. listelami. Jedná se o ozdobné prvky, které mají jiný rozměr než základní obklad. Nejlevnější typy pořídíte okolo třiceti korun za kus, záleží však na jejich velikosti a zdobení. Spočítat si, kolik metrů čtverečních dlažby nebo obkladů budete potřebovat, vám asi nebude činit žádný problém. Při koupi ale vždy počítejte s rezervou pro případné výměny poškozených dlaždic v budoucnu. Obkladači doporučují mít nakoupeno a uskladněno o 5 až 10 % materiálu více, protože se může stát, že v budoucnu stejné obkladačky již neseženete.

Směr obkládání

Před obložením koupelny je potřeba zvážit také postup obkladu. Většinou se začíná od nejvzdálenějšího rohu či stěny – případně od nějakého dobře viditelného místa či hrany. Vždy jde o to, aby takzvané přířezy – tedy kachle či dlaždice, které bylo potřeba zmenšit – byly co nejméně nápadné. Pro obkladače je také nejjednodušší klást dlaždice tak, aby jejich spáry byly rovnoběžné se stěnami. Zajímavý designový prvkem interiéru však může být dlažba, které je kladena úhlopříčně ke stěnám místnosti. Opticky to místnost zvětšuje, zvyšuje se ale také množství přířezů a celkově i náročnost práce.

Další služby prodejců

Zavedená společnost vám doveze materiál až na místo, poskytuje poradenství v oblasti obkladů a dlažeb, má pestrou nabídku spárovacích tmelů a lepidel nebo dalších materiálů potřebných pro obkládání. Některé firmy v rámci kompletní služby vytvoří také grafický návrh a předloží vám jej k posouzení. Ceny obkladů se pohybují asi od dvou set korun za metr čtvereční, ceny dlažby od dvě stě padesáti korun za metr čtvereční (záleží na typu a výrobci). Samotnou realizaci svěřte odborné firmě nebo řemeslníkovi, kterým zaplatíte okolo 300 Kč/m2 položeného materiálu.
ab
ab
ab
ab
ab