Vybavit si funkčně a přitom hezky a útulně malý byt je ještě větší umění než zařídit rozsáhlé prostory. Jak nejlíp na to? Máme pro vás pár tipů!
Samozřejmě můžete využít možnost nechat si zhotovit nábytek na míru anebo sáhnout po vestavěných skříních. Obě varianty jsou ale poměrně finančně náročné. Nejlepší recept na funkční a přitom hezké vybavení malých prostor je především ve správném plánování.
Vyklápěcí a skládací stolky
Prvním zaručeným trikem je propojení kuchyně s obývákem. Tím vám vznikne větší a vzdušnější prostor, kde můžete ještě místo ušetřit například barovým pultíkem s vysokými židlemi. Onen barový pult zvolte výklopný, který po jídle snadno schováte ke stěně a vznikne vám další místo navíc.
Skvělou volbou je pak i rozkládací stolek, který poslouží jednak jako pracovní pro psaní na počítači, zároveň ho ale rychlým a snadným pohybem rozložíte na stůl jídelní, ke kterému se vejde až 6 osob.
Jak na malou kuchyň?
Velké problémy může nadělat malá kuchyně. Při zařizování myslete na to, že budete potřebovat co nejvíc úložného prostoru, proto volte police, které pokryjí celou volnou stěnu od podlahy až po strop. Pro rychlejší orientaci nechte všechny zásuvky otevřené, usnadní vám to hledání potřebných ingrediencí nebo nádobí. Navíc je tento styl momentálně dost cool. Doprostřed kuchyně postavte ostrůvek, který slouží jako odkládací plocha, zároveň se u něj dá najíst a nebudete potřebovat stůl.
TIP: „Pro přípravu a mytí se zpravidla využívá prostor mezi dřezem a varnou deskou – a ten by měl být široký alespoň 80 centimetrů. Do malých kuchyní se často osazují jednoduché, ale velké dřezy bez odkapu. Pokud sem lze umístit myčku, volte tu se šířkou 45 centimetrů,“ říká Tomáš Halama, vedoucí zákaznického centra firmy Kuchyně Gorenje.
Do malých bytů lze použít i takzvané kompaktní mini kuchyně s vestavěnou chladničkou, dřezem a varnou deskou. Mohou být v provedení s klasickými skříňkami, nebo se žaluziovým stahováním.
Nafoukněte malou ložnici
I v ložnici je dobré mít trochu prostoru pro ničím nerušený pohyb. Není nic horšího, než když ráno spěcháte a místo bleskového výběru oblečení narážíte z jedné strany do postele a z druhé do nočního stolku. Proto máme pár tipů, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout.
- když kupujete postel, volte tu bezrámovou
- také myslete na úložné prostory pod postelí - tu bez nich nebrat
- lampičky přivrtejte přímo na zeď nad postel
- mezi lampičky přimontujte několik polic místo nočních stolků
- použijte na jednu stěnu velké zrcadlo, které opticky zvětší prostor
- místo velkých květin postavených na zem vsaďte na závěsné květníčky pro menší rostlinky
Kam usadit návštěvu?
Skvělým řešením je pochopitelně rozkládací gauč, který slouží ve dne k sezení, v noci na spaní. Co když ale potřebujete usadit i uložit víc lidí? Hodí se vám vyvýšená postel, pod kterou ještě schováte buď sedačku, anebo si uzpůsobíte dolní díl palandy. Pomůžou vám k tomu silný postelový přehoz několik dekoračních polštářků.
Trocha soukromí
Když toužíte i v malém bytě po soukromí, použijte neprůhledné závěsy anebo paravány, které prostor vkusně rozdělí. Designově je slaďte se zbytkem vybavení, aby vám celkově zapadly do konceptu bytu a nepůsobily rušivě. Cenově se dá dostat na velmi příznivé cifry, určitě lepší než řešit stavbu nové příčky nebo nákup posuvných dveří.