Kategorie

Jak se starat o popínavé rostliny?

Poradíme Vám, jak popínavé rostliny pěstovat, jak je sadit, hnojit, zalévat, tvarovat, množit.

Především při nákupu popínavých rostlin musíme dbát zvýšené pozornosti, jaké vybíráme. Je třeba hledat rostliny dobře prokořeněné, které již vystrkují kořínky skrze otvory zespod květináče. Rostliny by měly být dobře a souměrně rostlé. Neměly by mít viditelné vady na listech a neměly by mít známky po jakýchkoliv škůdcích.

Kdy sázet?

Ideální je na jaře nebo na podzim. Pokud bychom popínavou rostlinu zasadily v létě, není jisté, že se nám v horku správně ujme a zda neuhyne. Choulostivé popínavé rostliny si při výsadbě na jaře lépe zvyknou a stihnou dobře zakořenit a ujmout se.

Výsadba popínavých rostlin

Důležité je místo, kam popínavou rostlinu vysadíme. Většina rostlin nemá ráda nepropustnou a jílovitou půdu. Je třeba obstarat takový substrát, který dobře odvede přebytečnou vodu, aby kořeny neuhnívaly. Zároveň musí držet nezbytnou vlhkost, aby měly kořeny rostlin odkud brát vláhu i v horku. Je nezbytně nutné dbát na dostatečně velkou jámu pro výsadbu. Nejčastější důvod špatného růstu je výsadba pouze do vyhrabané jámy, bez dosypání většího množství substrátu. Jámu je třeba udělat co možná největší, alespoň půl metru hlubokou. Na dno jámy nasypte vrstvu kačírku nebo štěrku, který funguje jako drenáž. Výborné je i dohnojení kvalitními granulovanými hnojivy s dlouhou rozpustností v půdě. Tím bude zajištěno dobré a dlouhodobé hnojení přímo u kořenů popínavé rostliny.

Jak rostlinu sadit?

Rostlinu zasaďte do stejné hloubky, v jaké byla zasazena v kontejneru. Dobré je také močení celého kontejneru do kbelíku s vodou, aby bal dobře nasákl a rostlina netrpěla suchem. Pak rostlinu umístěte, dosypte zeminou a opět dobře zalijte vodou. Počítejte ale s tím, že zemina bude časem sedat a nezapomeňte ji po čase znovu přisypat. Velmi vhodná je mulčovací kůra, udrží vlhkost a zabrání plevelů. Zem u zdi bývá obvykle nekvalitní. Často bývá velmi suchá se zbytky stavebního odpadu. Popínavé rostliny proto sázejte dále ode zdi, alespoň půl metru. Je nezbytně nutné zabezpečit dostatek kvalitní zeminy, zpočátku také s bohatou zálivkou. Díky správnému typu opory má pak popínavá rostlina ty nejlepší předpoklady došplhat až ke zdi.

Břečťan

Pokud se jedná o severní nebo zastíněnou stěnu, je ideální. Břečťan roste pomalu, ale je stále zelený, a pokud zaroste, zůstane zelený celoročně.

Psí víno

Psí víno může být tříprsté nebo pětiprsté. Tříprsté psí víno je dekorativnější, má víc zbarvené listy, ale je teplomilnější, má tendenci vymrzat. Výhoda břečťanu a psího vína je, že  mají přísavky, kterými se na zeď či stěnu přisají a nepotřebují žádnou podporu.

Popínavá rostlina pro pergoly

Pro pergoly jsou ideální rostliny, které podporu potřebují, ale krásně kvetou. Například plamének. Ten je od drobnokvětých po plnokvěté. Vynikající je také trubač. Ten má nádherné květy a poměrně hojně roste.

Hnojení popínavých rostlin

Hnojíme pravidelně, ideálně organickými hnojivy, tzn. kompostem nebo chlévským hnojem. Při použití umělých hnojiv dávejte pozor na přehnojení a použití správného typu hnojiva. Pokud hnojíte popínavé dřeviny, proveďte poslední hnojení na konci prázdnin, aby části rostlin, které díky dodaným živinám vyrazí, stihly ještě před zimou zdřevnatět a odolat mrazu. Pokud pěstujete jednoleté popínavé rostliny, hnojte po celý průběh jejich vegetace. Kořeny přihrňte, ideální je posekaná tráva nebo mulčovací kúra. Tím udržíte lépe vláhu a zálivka nebude muset být tak častá.

Zálivka

Zálivka je  důležitá především na začátku, než rostlina správně zakoření. Hned po výsadbě rostliny nestříhejte, dejte jim čas, aby dobře zakořenily, až pak je tavrujte.

ab
ab
ab
ab
ab