Kategorie

Jak se slaví Velikonoce doma a ve světě

Jak se slaví Velikonoce doma a ve světě

Velikonoční svátky představují oslavu zimního období, příchod jara a zrod nového života. Jde o největší křesťanské svátky, během kterých se dodržují nejrůznější zvyky a tradice. Jak je tomu u nás a jak ve světě? 

Velikonoce v České republice 

Hody, hody, doprovody... Velikonoce v České republice jsou spojené s dodržováním mnoha zvyků a tradic, jako je koledování, řehtání, barvení vajíček, pletení pomlázek, pečení mazanců a beránků, nechybí ani půst na Velký pátek... Tyto a mnohé další tradice se u nás předávají z generace na generaci a většině z nás jsou velmi dobře známé. Víte ale, jak se slaví svátky jara ve světě? 

Velikonoce v Americe

I pro Američany jsou Velikonce důležitým svátkem. Jako hlavní tradici a zároveň atrakci mají koulení vajíčka po zemi. Tento zvyk dodržují děti, dospělí a dokonce i prezident. Samozřejmě nechybí rodinné sešlosti, hodování a výzdoby bydlení i domečků a zahrad. V USA se jako hlavní sváteční, a tedy i volný den bere Velký pátek. 

Velikonoce ve Maďarsku 

V Maďarsku mladí chlapci polévají dívkám hlavy. Věří, že voda vylitá o Velikočním pondělí na dívky má ozdravné a čistící účinky, které podporují plodnost. Za tento skutek dostanou od holek polibek a vajíčko, ti starší i panáčka. 

Velikonoce v Itálii

Jak lze předpokládat podle veselé a živelné povahy Italů, i jejich tradice jsou pořádně žhavé, plné dobrého jídla, sladkých dortů, slaných vaječných koláčů a kvalitního vína. V ulicích můžete potkat průvody masek a na večer sledovat slavnostní ohňostroje. 

Velikonoce ve Francii 

Katolická víra praví, že od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí nesmí nikde ve Francii zazvonit kostelní zvony. Je to z toho důvodu, že tímto v tichosti uctívají Ježíšovu smrt. Také se praví, že zvonům narostla křídla a odletěly do Říma pro požehnání od Papeže. Na Velikonoční pondělí se pak zvony vrátí. Mezi francouzské tradice také patří příprava obřích vaječných omelet. 

Velikonoce v Anglii

V Anglii probíhají Velikonoce ve znamení tance. Muži se obléknou do honosných obleků se zdobenými klobouky, připevní si na nohy zvonečky, do rukou si vezmou bervné stuhy a tančí v ulicích tradiční "Morris dance" - mužský lidový tanec. 

V Anglii nechybí ani každoroční šampionát ve hře "Egg jarping", kdy se dva protihráči snaží rozbít navzájem vařené vajíčko o vajíčko soupěře. 

ab
ab
ab
ab
ab