Přečtěte si o tradičních vánočních oslavách v exotických i sousedních zemích. Třeba vás inspirují k novým zvykům.
Vánoce se v každé zemi slaví jinak. Někde dodržují podobné tradice jako u nás a jinde Vánoce třeba vůbec neznají. Pojďte se s námi podívat do exotických zemí i kousek za hranice a odhalte tajemství vánočních obřadů.
Vánočně vyzdobená ulice v japonském Tokiu
Vánoce patří k svátkům, které se slaví téměř na celém světě. Není důležité, na kterém kontinentě, ve které zemi, v jakém čase a v jakém duchu tradic se právě odehrávají, jejich společnými jmenovateli jsou pohoda, klid a mír. České tradice známe všichni nazpaměť, ale například takové Vánoce v Asii, v Africe nebo v ledovém Grónsku jsou úplně jiné. Začtěte se a třeba zde najdete inspiraci, která se stane základem vašich nových tradic.
Austrálie a Velká Británie
Zatímco Evropu v době Vánoc pokrývá ledová vrstva, v Austrálii je prosinec nejteplejším měsícem z roku. Vánoce v Austrálii se slaví podobně, jako ve Velké Británii. Dárky nosí Santa Claus z 24. na 25. prosince a dává je pod umělý stromek nebo stromek v květináči. Na štědrý den se od rána pořádají oslavy v podobě pikniků, kde se podává převážně studená kuchyně. V ní lze najít krocana, těstoviny, zeleninové saláty a také švestkový nákyp.
V Británii je duchem Vánoc Father Christmas. Velkou tradici má britský vánoční švestkový pudink, do kterého se kdysi přidávalo kromě dalších ingrediencí i maso. Dnes už existuje pouze mnohem poživatelnější sladká verze, kterou koupíte i hotovou.
Ledové Vánoce v Grónsku
Dárky zde rozdává tzv. Vánoční muž, jedná se ale spíše o drobné ruční práce, které se rozdají na Boží hod. Lidé v Grónsku jsou ušetřeni předvánočního shonu, svátky nevnímají tak materiálně. Na Štědrý den se v Grónsku jí zpravidla kachna či jiná drůbež a rýžový pudink se sekanými mandlemi.
Pestré Vánoce v USA
Vánoce ve Spojených státech jsou barevné a všude je spousta světel. I když je v Americe mnoho národnostních menšin a každá si Vánoce slaví podle vlastních tradic, převládají oslavy podobné těm britským nebo australským.
Místo kapra si v USA a v Anglii dávají pečeného krocana. (Zdroj: pixwlbase, www.sxc.hu)
Dárky přináší Santa Claus a dává je do punčoch, které jsou zavěšené na krbové římse. Na Štědrý den děti napíší své přání na papír, smotají a hodí do krbu, aby se přání dostalo až k Santovi. Sváteční večeře se jí o den později než u nás v ČR a podává se k ní nadívaný krocan, brusinkové želé a dýňový koláč.
Čína a čínský Nový rok
Vánoce v Číně se neslaví příliš dlouho a ani dnes se jim nepřikládá větší význam. Číňané z části převzali některé zvyky z USA, k nimž patří třeba Santa Claus. Dárky se předávají hlavně v bohatších rodinách, které si také zajdou do restaurace na drahou večeři.
Na Nový rok v Číně ve městech i v domácnostech převládají červené dekorace. (Zdroj: irum, www.sxc.hu)
Pro domorodce jsou však Vánoce běžným dnem a mnohem významnější jsou pro ně oslavy Nového roku. Nový rok je pohyblivý a přichází mezi 21. 1. – 21. 2. Pro Číňany je tento den důležitý, od rána probíhají oslavy s ohňostroji, pořádají se divadelní představení a v žádné domácnosti se nesmí zametat, aby se nevymetlo se smetím i štěstí.
Japonské Vánoce s cukrovím
Japonské Vánoce probíhají podobně jako v Číně. I zde se tento svátek bere s rezervou, křesťanství je rozšířeno pouze v nepatrné míře. Přesto se tu najde velké množství rodin, které si pochutnávají na koupeném cukroví a na pečeném kuřeti. Specialitou je vánoční dort, který má v Japonsku podobu piškotového korpusu pokrytého šlehačkou a ozdobeného jahodami.
Vánoční dort je v Japonsku ozdoben bílou šlehačkou a jahodami.
Dárky přináší Santa Claus, ale nikoli pod stromek, nýbrž vedle postele. Velké oslavy začínají až na Nový rok, který připadá na stejný den, jako u nás. Oslavy trvají tři dny a počínají 108 údery, které zní po celém Japonsku. 108 úderů má podle buddhistické víry zahnat 108 neřestí.
Afrika a ozdobené vánoční palmy
Křesťanství je v Africe rozšířeno mezi 38% obyvatel a přibližně stejný počet připadá k islámskému náboženství. Jedná se tedy o více než třetinu obyvatel celé Afriky a Vánoce se zde slaví podobně, jako v Evropě či v Americe. Jižní Afrika uznává tradice v podobě vánočního stromku s dárky, vánočních punčoch a jako slavnostní oběd si dopřejí pečeného krocana, hovězí a také sladký švestkový pudink nebo biskupský chlebíček.
V Africe se na Vánoce zdobí palmy.
Vánoce v západní Africe se příliš neliší, ale místo tradičního vánočního stromku se zde zdobí palmy. Lidé navštěvují kostely, zpívají koledy a společně s příbuznými venku usednou ke sváteční večeři, kde se podává hovězí a rýže.