Kategorie

Jak se bydlí, 3. díl: v Itálii

Do Itálie míří na dovolenou každoročně spousta Čechů. Bydlíme v apartmánech, bungalovech či hotelích u moře, jíme pizzu, zmrzlinu, pijeme lahodné víno. Možná leckoho napadne, jaké to mají Italové doma, v pohodlí vlastního bydlení? Právě o tom si povíme na následujících řádcích.
Dnešní města vznikala většinou v době Římské říše (+476) a znovuzrození prožívala na počátku italské renesance (14. stol.). Od té doby uběhla pěkná řádka let, ale jsou to dobré genetické předpoklady, prověřené staletími, nejenom v oblasti bydlení. Itálie patří mezi nejprogresivnější země Evropy především v oblasti umění, hudby a architektury.

Bydlení na pobřeží má nepochybně své kouzlo

Sever nebo jih

Itálie je neformálně rozdělena na bohatý průmyslový "sever" a chudší zemědělský "jih". Na severu je v bydlení zřejmý i vliv sousedních států (Rakouska, Švýcarska, Francie) i jiných podnebních podmínek. Horské domy na severu tvoří kontrast k zemědělským farmám na jihu. Zde je pro změnu znát řecko-arabský vliv. Jedna rodina často obhospodařuje i několik usedlostí. Celkově se v rodinách klade velký důraz na pospolitost. Při stavbě domu bude zajisté největší místností kuchyň s velkým stolem. Vaření je činností prováděnou s radostí a bez odříznutí kuchaře od zbytku rodiny.

Původní rodinný dům seženete v Itálii již od 85 000,- EUR

Vytříbený vkus

Italové se pyšní vytříbeným vkusem. To se samozřejmě projevuje i v zařizování interiéru. Důraz je kladen na kvalitu materiálu, opracování, detaily, kombinaci barev. Klima ovlivňuje sklon k teplým odstínům, vzdušnosti a volnosti interiéru. Jedním z proslulých měst designu je Milán, kam se vždy v dubnu můžete vypravit na mezinárodní veletrh nábytku. V nábytku se klade především důraz na kvalitu a renomé značky. Lze se zde pouze inspirovat a poněkud drahý nábytek nevozit z Itálie, ale porozhlédnout se po české firmě, která podobné kusy vyrábí. Charakteristickým prvkem italského stylu je spojení starého s novým. Jen základní informace pro vykouzlení atmosféry tohoto stylu: slunečné odstíny, terakotové dlaždice, nástěnné malby, mozaiky…

Mít dům u moře je sen mnohých a plní si ho stále více Čechů

Vlastní bydlení

Snaha Italů o vlastní bydlení (87,1%) na úkor nájemního (12,9%) je zřejmá. Ve velkých městech jsou ceny nemovitostí i nájmů pro běžné občany příliš vysoké. Hlavní kupní síla, rodiny s dětmi (63,8%), se stěhují do okrajových částí měst či na blízký venkov. Oproti jiným státům EU není rozšířený trend stěhování se za prací. Regionální rozdíly jsou díky cestovnímu ruchu jasné. Životní náklady jsou v Itálii nižší než např. v severských státech, Británii či Německu. Víte, že chcete-li se v této zemi natrvalo usadit a bude-li to vaše hlavní bydlení, mohou vám italské banky poskytnout hypotéku až 80% ceny nemovitosti? Samozřejmě, její výše je odvozena od vašeho rodinného příjmu (splátka do 35% příjmu). Náklady na dům před rekonstrukcí jsou od 40 000,- EUR, původní rodinný dům od 85 000,- EUR. Nejdražšími městy na koupi jsou Benátky, Milán a Řím.
ab
ab
ab
ab
ab