Kategorie

Jak opticky zvětšit malý byt? Využijte hru světel i barev

Jak opticky zvětšit malý byt? Využijte hru světel i barev

Řešíte často stísněné prostory v malém bytě? Poradíme vám několik tipů a triků, jak si bydlení alespoň trochu opticky vylepšit a zvětšit.

Hra se světlem

Jedním z nejlepších triků, jak malou místnost opticky zvětšit, je správná selekce a následná kombinace barev. Pokud toužíte po iluzi většího prostoru, zvolte co nejsvětlejší barvy na zeď. Naopak se vyhněte tapetám s výraznými a tmavými vzory. Nábytek zkuste pořídit co nejvíce prostorově úsporný a raději sáhněte po bílých variantách. Zároveˇraději zapomeňte na masivní dřevěné stoly a skříně.

Dobré je také nezapomínat na správné a pořádné osvětlení. V každém pokoji je vhodné mít alespoň jedno hlavní světlo, které můžete doprovázet dalším osvětlením. Prostor doslova rozsvítíte bodovými žárovkami, které zapracujete do stropu nebo do podlahy, skvělým pomocníkem jsou také LED pásky nalepené třeba na nábytek. Vždy je lepší zvolit světlo bílé – studené, nikoli oranžové – teplé.

Teplé a studené barvy

Studené barvy, mezi které patří například modrá, fialová a tmavší odstíny zelené, jsou klidné a skvěle slouží při optickém rozšíření nebo zvětšení prostoru.

Teplé barvy, jako je žlutá, oranžová nebo červená, naopak pokoj zmenšují, takže tyto barvy raději při zvětšování vynechat. Nicméně některé kombinace by vám mohli hrát do karet.  Například barevná kombinace bílé a žluté prosvětluje celý pokoj a opticky jej zvětšuje.

Bílý strop pak dodá dojem volnosti a otevřenosti. Pokud tedy potřebujete strop opticky zvýšit, vymalujte stěny do výšky cca 15 cm pod stropem. Vrchní pás stěny namalujte stejnou světlou barvou jako strop.

Minimalismus ruku v ruce s víceúčelovostí

Je zcela logické, že ve chvíli kdy uberete v místnosti nábytek, okamžitě opticky i reálně vznikne více prostoru. Proto je dobré při zařizování myslete na to, abyste mohli jednu věc použít na více způsobů. Barový stolek může mít i úložný prostor stejně tak jako gauč nebo postel. Stejně může být stůl vyklápěcí rovnou ze zdi, a pokud je zrovna složený, může sloužit jako věšák. Dnes není výjimkou ani například dětský psací stůl, který se na noc rozloží na postýlku, a z komody se zásuvkami můžete vytáhnout pohodlné sedáky i praktický stolek k podávání snídaně.

Co můžete, zavěste

Další chytrou vychytávkou jsou například rostliny zavěšené v květináčích, které jsou přidělané ke stropu. Stolek pod televizí lze také připnout na zeď a určitě si připevněte na stěnu i poličky na knihy a další dekorace. S těmi ale šetřete, byt vám sice zútulní, ale také vám jej mohou zmenšit.

Kde na to vzít?

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí výhodnou REKOpůjčku, tedy úvěr až do výše 1 500 000 korun bez zajištění. Půjčte si třeba 250 000 korun, s měsíční splátkou od 1 700 korun.

Pokud vám nevadí si na vysněnou rekonstrukci chvíli počkat, můžete si sjednat stavební spoření od Raiffeisen stavební spořitelny, která aktuálně nabízí atraktivní zhodnocení až 7,69 % p.a.

Zdroj: Prima FTV

ab
ab
ab
ab
ab