Kategorie

Jak nejlépe vybrat a pořídit bonsaj?

Bonsaje jsou stromky pro trpělivé milovníky minimalistické krásy. Jak byste měli postupovat při jejich výběru?
 

Jak vybrat vhodný materiál pro budoucí bonsai?

Existuje několik způsobů jak najít ten správný materiál, který budeme v dalších letech přepracovávat, a kdo ví, možná se z něj jednoho krásného dne bonsai stane. Přeskočíme možnost vypěstovat a vychovat si rostlinu přímo ze semene. Tento postup sice nabízí možnost tvarovat stromek již od samého začátku k námi zvolenému a požadovanému tvaru, ale z časového hlediska se nevyplatí. Lidský život je proti život stromu příliš krátký na to, abychom si toto mohli dovolit, navíc vypěstovat rostlinu ze semene bývá velký problém a vyžaduje značné zkušenosti. Proto se podíváme na jiné možnosti.

Jamadori – rostliny sbírané v přírodě

Upozorňujeme, že před vlastním sběrem je třeba požádat vlastníka pozemku, nebo lesníka o povolení. Nechceme přeci zbytečně drancovat přírodu a zasahovat do přirozeného vývoje. Nikdy nesbírejte rostliny v chráněných krajinných oblastech či přírodních rezervacích.
Čtěte také!: Bonsaje: Jaké živiny potřebují?

Drsné podmínky

Nasbírat rostliny volně rostoucí v přírodě je možností první, ošemetná. Nejdříve je nutné rostlinu najít, a už to může být běh na dlouhou trať. Ne každá rostlina bude tvarem a vzrůstem splňovat požadavky pro ideální bonsai. Vybíráme rostliny, u kterých se pravidelně zužuje kmen od báze stromku, mají pravidelně vyrůstající větve se zužujícími se rozestupy mezi nimi. Lesní stromky mají většinou vytáhlé větve, tenké kmínky, protože se snaží růst za světlem do výšky. Avšak rostliny, které pravidelně okusuje lesní zvěř (nahrazuje tvarování a zaštipování člověkem), nebo jsou „trýzněny“ jiným způsobem – extrémním počasím na horách, nedostatkem živin – mají lepší potenciál stát se bonsají. Pokud najdete vhodnou rostlinu, je nutné být při jejím vyzvedávání z půdy opatrní, důslední a trpěliví. Často se stane, že nesprávně provedený zásah rostlina nepřežije. A i když se zdá, že jeden rok rostlina prospívá, další rok může být zklamáním. Před samotným zásahem tedy vždy řádně zvažte, jestli bude mít rostlina šanci na přežití. Jste-li schopni rostlinu vyzvednout s dostatečně velkým kořenovým balem, pak je šance na úspěch vysoká. 

Samotné vyzvednutí z půdy

Pokud jste se tedy rozhodli jít touto cestou, mějte na paměti, že trpělivost růže přináší. U starších rostlin s větším a hlubším prokořeněním může vyzvedávání trvat 2-3 roky a vyžaduje značné zkušenosti. Naprosto zásadní je zachovat rostlině co největší množství kořenů s kořenovým vlášením. Rostliny nemůžeme dobývat, kdy se nám zachce. Pouze jehličnany je možno vykopat z půdy i na podzim, listnáče zásadně sbíráme na jaře, před rašením (březen, duben). U mladých stromků odstraníme listí a svrchní část zeminy. Stromek obryjeme dokola ve vzdálenosti 1/3 - 1/2 výšky rostliny šikmo ke středu kořene. Na silné kořeny použijeme pilku a veškeré roztřepané rány zakrátíme zahradnickými nůžkami. Vykopaný bal zabalíme do igelitu a zavlažíme vodou. Jelikož strom přišel o část svých kořenů, je třeba také sestřihnout korunu. Ochuzený a oslabený kořenový systém by nedokázal dostatečně zásobovat korunu živinami. Hlavní, kulový kořen nikdy nezakracujeme o více než 1/3. Nad místem zakrácení musí být vždy dostatečné množství kořenů, které nestříháme vůbec. Stromek přesadíme do volné půdy, či většího kontejneru a umísíme na stinné místo.

Více se dočtete také zde!: Bonsaje: Jak správně pečovat o miniaturní krasavce

Nákup stromků v okrasné školce či bonsai centru

Toto je nejjednodušší způsob jak získat vhodnou rostlinu pro další tvarování. V zahradnictvích občas narazíme na rostliny, které splňují vhodné parametry pro správnou bonsai. Zaplatíte sice o nějakou tu korunu navíc, ale koupíte již narostlý, starší stromek. Větší šanci budete mít v zahradnických školkách. V specializovaných centrech si připlatíte ještě více, ale získáte třeba již zapěstované polotovary s jistotou, že o ně bylo dobře postaráno.
Foto: www.nebari.cz
ab
ab
ab
ab
ab