Kategorie

Jak nakládat s kuchyňským odpadem?

Při přípravě jídel vyprodukujeme velké množství odpadu. Obaly, sklo, plechovky, zbytky potravin – kam s nimi? Ačkoli většina našich domácností stále ještě hází všechno do jednoho pytle, měli bychom se učit třídit odpad. Troškou do mlýna tak napomůžeme k ochraně přírody.
Hlavně v dřívějších dobách končil organický odpad z kuchyní na venkově v kompostech, případně v netříděné směsi v popelnici. Nyní můžeme využít kuchyňského drtiče odpadů. Zcela ekologicky se tak zbavíme veškerých slupek z brambor nebo ovoce, sáčků z čaje, odkrojků z masa a jiných zbytků z kuchyně. Drtič dokonce zpracuje i drobné kosti z kuřete, králíka nebo ryb. Praktického pomocníka oceníme hlavně v létě, kdy se nám v teple nekazí potraviny v odpadkovém koši nebo v popelnici, a množí se tam hmyz.

Výhody drtiče odpadu oceníme hlavně v létě

Systémy třídění odpadu

Na zbylé odpady můžeme zakoupit nejrozmanitější sortery. Jedná se o vestavěné odpadkové koše s několika rozdělenými nádobami, které se přimontují do kuchyňského nábytku. Po otevření skříňky se nám rozevře systém nádob a košíků, přesně podle potřeby. Koše se vyrábějí v šířkách od třiceti centimetrů (dvě nádoby) až do šedesáti centimetrů. V těch objemnějších najdeme úložné místo také pro mycí prostředky. Velikost koše vybíráme podle požadavků – počet nádob podle druhů tříděného odpadu, objem podle nároků naší domácnosti. Nejčastěji jsou z odolného plastu nebo dražší varianty z nerezu. Při výběru odpadkového koše je dobré dbát na dostatečnou nosnost. Některé koše uvádějí až 50kg. Důležitou částí každého odpadkové koše je jeho víko. Přeci jenom do koše umisťujeme odpadky a pokud nádobu nevyprazdňujeme každý den, mohlo by se stát, že se potraviny zkazí a zasmrádnou. Pro tento případ kryje sorter víko, které se otevírá jen při manipulaci se skříňkou, ale v zavřené skříňce je přiklopené na koši.

Sortery od firmy Blanco

Kam s ním

Roztříděný odpad musíme vynést do správné popelnice. Nemělo by smysl doma třídit a pak odpadky vhodit do kontejneru pro smíšený odpad. To by naše úsilí přišlo nazmar. V každém městě jsou proto rozmístěny barevné kontejnery, označené podle toho, co do kterého z nich patří. Teprve správné třídění odpadu má ten správný smysl.

Teprve správné třídění odpadu má smysl

ab
ab
ab
ab
ab