Zateplení podkroví a půdy není jednoduchá věc a šikmou střechou tak uniká až třetina tepla. Jak správně při zateplení postupovat nebo čeho se naopak vyvarovat?
Proč zateplovat?
Kromě základní odpovědi, že bude v domě teplo, jde především o to, aby ono teplo neuniklo a vy nevytápěli celý dům naprosto zbytečně. Kvůli špatné volbě materiálů, špatnému provedení, netěsnosti a improvizace na stavbě jsou případy, kdy podíl tepelných ztrát šikmou střechou může jít až k 50 procentům z celkových ztrát tepla budovy. Jak proto zateplení správně vybrat? Jaké jsou vůbec ty nejzákladnější požadavky?
Tepelná izolace
Aktuální požadavky optimální tloušťky tepelné izolace začínají na minimálně 260 milimetrech. Při menších tloušťách pořád sice můžeme splnit povinnou nejzákladnější normu, avšak v horizontu 30 let jsou střechy s tímto zateplením naprosto neekonomické. Naopak větší tloušťky izolace budou účinněji bránit ztrátám tepla, zároveň budou šetřit náklady na vytápění. Izolaci je vždy nutné provést minimálně ve dvou vrstvách.
Volba materiálu
Volba izolačního materiálu je neméně důležitá, měla by být ovlivněna nejen cenou, ale i použitím do konkrétních konstrukcí. Pokud máme krokve od sebe 1 až 1,2 metru, není vhodné vybírat super měkké skelné vlny, ty pak totiž nedrží a vypadávají. Jiným extrémem jsou pak velmi husté vlny, které jsou zas určeny spíše do fasád nebo do podlah.
Po nainstalování izolace je nejtenčí, ale velmi důležitou vrstvou navazující parotěsnící folie. Ta zabraňuje průniku vlhkosti z interiéru do konstrukce. Pokud je špatně položená, může vlhkost začít kondenzovat a trámy začnou postupem času trouchnivět. Folie by proto měla být maximálně utěsněná pomocí vhodné pásky.
Nezapomeňte na střešní okna
Jednou z důležitých kapitol jsou střešní postupy, okenní otvory, rohy a všechny detaily, kde se láme střešní rovina. Izolaci a parozábranu v těchto místech proto zdvojujte a návaznosti zateplete dobře nataženou lepící páskou.
A poslední rada - estetická stránka věci
Samozřejmě, že potažením folie celý postup nekončí - naopak na ni musíte namontovat ideálně něco, co alespoň trochu lahodí očím. K dispozici máte sádrokarton, překližku nebo OSB desky. Tyto povrchy se následně natírají nebo mohou fungovat jako finální pohledové vrstvy.