Kategorie

Jak na vánoční úklid? Nezapomínejte na silnou motivaci!

Jak na vánoční úklid? Nezapomínejte na silnou motivaci!

Blíží se advent, Vánoc čas. Máte už teď osypky z toho, co vás všechno čeká a nevíte, kde začít? Tak co třeba důkladným vánočním úklidem? Nebojte, poradíme vám, jak to snadno zvládnout.

1. krok – udělejte si plán

Už teď je vám jasné, že zběsilým pobíhám svůj příbytek dohromady nedáte? A máte pravdu! Takže si v klidu sedněte, vezměte si papír a tužku a vše si rozplánujte. Ideálně ještě předtím, než přijde advent. Pokud na úklid nemáte celý víkend, zkuste si ho rozplánovat do několika dní nebo podvečerů. Sepište si, co všechno je potřeba v jaké místnosti udělat. Následně nezapomeňte odškrtávat, sami pak budete vidět, jak vám to odsýpá a budete mít o to větší radost a chuť do dalšího kroku.

2. krok – připravte si saponáty

Když už se k úklidu odhodláte, je nutné, abyste měli všechno předem připravené. Kdyby se vám náhodou stalo, že vám v polovině práce dojde leštěnka na nábytek nebo se vám rozpadne hadřík, budete akorát otrávení a dost možná už se k úklidu dalších místností ani nedokopete. Důležité je mít po ruce přípravek na mytí podlah, vlhčené savo ubrousky na koupelny, leštič skla, speciální přípravek na dřevěný nábytek a nakonec i vonnou svíčku, kterou neutralizujete pach čisticích prostředků a navodíte vánoční atmosféru. 

3. krok - vymyslete si odměnu

Jasně, pro někoho je tou nejlepší odměnou to, že bude mít skutečně všechno čisté a nablýskané. Jinému to ale nestačí. A tak je dobré mít dopředu připravenou nějakou silnou motivaci. Třeba se těšit na to, že jakmile douklidíte, můžete začít zdobit. Na někoho platí zase lahvinka dobrého vína nebo nějaká super čokoláda. A úplně nejlepší je, když se o své plány podělíte s někým dalším. Budete v sobě mít vnitřní motůrek, který vám bude říkat, že se přece nesmíte nechat zahanbit před kamarádkou a že bude skvělé ji pak pozvat na svařák do krásně vygruntovaného obýváku.

4. krok – jedno po druhém

Určitě se vyplatí začínat u těch velkých věcí, jako je třeba mytí oken, utírání prachu i v poličkách, kam jindy váš hadřík jen sotva zabloudí anebo blýskání koupelny. Začněte tím, co děláte opravdu nejvíc neradi a nezapomeňte odškrtávat, jak už jsme si řekli. Bude to dobře působit na vaši psychiku.

5. krok – delegujte

Vidíte, že už opravdu nestíháte, Vánoce klepou na dveře a pořád ještě nemáte zdaleka hotovo? Zkuste zapojit každého, kdo bude alespoň trochu povolný. Přítele nebo manžela, případně děti, není nic proti ničemu zavolat kámoškám a pustit se do toho společně – samozřejmě s příslibem vánoční komedie a punče na závěr dne. Případně vám může jen dovézt nákup, vyzvednout kabát z čistírny nebo děti ze školky. Vy aspoň ušetříte pár dalších minut na leštění skleniček. No a věřte, že není ani žádná ostuda zavolat paní na úklid. Ona bude ráda, že si před Vánoci přivydělá, vy budete rádi, že se vám alespoň trochu uleví. Situace win, win, co říkáte?

6. krok – co nepotřebujete, vyhoďte

Během úklidu se vám může stát, že narazíte na věci, které se vyplatí místo leštění a ometání spíš vyhodit. Udělejte to. Jednak ulevíte své domácnosti, a pokud jde o věc, která už je stará a napůl rozbitá, a vy si bez ní ale neumíte představit život, napište si o novou Ježíškovi.

ab
ab
ab
ab
ab