Kategorie

Jak na podlahu, III. část

Podlahovou krytinu lze vytvořit z čistě přírodních materiálů, existují ale i jejich částečné nebo zcela syntetické ekvivalenty, jejichž parametry přírodní materiály splňovat nemohou.
V dalším díle seriálu o podlahových krytinách si představíme několik syntetických alternativ přírodních podlahových krytin. Konkrétně to bude laminát, koberec a vinyl neboli PVC.

Laminátová podlaha se hodí na podlahu i na schody

S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy patří do rodiny sendvičových podlahových krytin. Jsou rozděleny do 6 tříd podle odolnosti a možného zatížení. Tomu pak odpovídají jejich vlastnosti a samozřejmě i cena. Do obytných prostor je vhodnější levnější melaninová krytina z ranku tříd 21-23. Do vysokozátěžového provozu je vhodnější vysokotlaký laminát (třída 31-33). Rozdíl spočívá v několika vícelaminátových vrstvách zalisovaných pod vysokým tlakem. V melaninu je nosná deska polepena dekoračním papírem impregnovaným melaninem, díky tomu je pak ornamentalita a barevnost laminátu téměř neomezená. Třetí typ – vícevrstvé jednostupňově laminované podlahové krytiny v sobě spojují výhodu odolnosti vysokotlakého laminátu a pružnost melaninu. Jedinou nevýhodou laminátových podlah je jejich vyšší hlučnost, kterou lze ale vyřešit podložkou snižující hluk. Lze dokonce koupit laminátové dlaždice, ve kterých je protihluková vrstva již zabudovaná.

Pokládka laminátových podlah

Stejně jako plovoucí dřevěné podlahy se i ty laminátové pokládají  na dokonale vyrovnaný, pevný a suchý podklad. Můžete si zvolit suchý způsob pokládky - lamelové dlaždice mají po obvodu zámky, kterými sousedící kusy navzájem drží pohromadě. Dlaždice můžete na podklad také nalepit. Laminátovou podlahu nelze brousit jako plovoucí, poničenou dlaždici je nutné vyměnit. Údržba je velmi snadná, stačí vysát prach nebo je setřít vlhkým hadrem. Lamino se nedoporučuje leštit ani voskovat, přece jen se jedná o z velké části umělý materiál (obsahuje ale dřevitá vlákna), který bez úhony přežije i jehlové podpatky.

Na schody lze položit i koberec

Měkoučký koberec

Existují koberce celoplošné nebo kusové, z přírodní vlny, kokosových vláken nebo umělé, ornamentální či jednobarevné, vysoké či nízké, smyčkové, s řezaným vlasem, výškovým dekorem... Výběr je tedy vskutku široký. I přesto je ale dobré mít na paměti několik základních pravidel - barva podlahy a koberce určuje vyznění celé místnosti - světlé a studené tóny prostor opticky zvětšují, teplé a tmavší tóny zútulňují, ale zmenšují. Do malých prostor se proto hodí světlé celoplošné koberce, pro zjemnění pak můžete použít kusové koberečky teplých nebo tmavších barev.

Originální, ručně vázané koberce pocházejí většinou z Orientu

Vysoký či nízký?

Vlákno, které je v koberci stočené do smyčky a uchycené na obou koncích, je mnohem trvanlivější proti ošlapu, než vlákno řezané. Také se snáze čistí. Lépe se také bude čistit nižší vlas, ve vyšším si nohy zase budou připadat jak v bavlnce. Téměř doslova. Koberce se vyrábějí buďto z nylonu s mimořádnou pružností a tvarovou pamětí, nebo polyesteru, který zase lépe odolává zatížení. Vlna je určena výhradně pro luxusní kusové typy. Nověji se pak používá právě bavlna, juta, sisal nebo dokonce papír. Při výběru pamatujte na jedno - jak se na povrchu cítí dlaň, tak se bude cítit i chodidlo. Vybírejte proto zejména očima a hmatem.

Pro chůzi naboso vybírejte koberece s kvalitním vlasem

Pokládka koberce Dokonalé položení  koberce je náročné na přesnost. Koberec je potřeba rozvinout v místnosti, kterou jste si před koupí pečlivě změřili a ke každé straně přidali cca 10-15 cm. Neřezejte nový koberec podle starého, který je sešlapaný. Vyřízli by jste tak pouze zmenšeninu tvaru, který potřebujete. V průběhu pokládání se po koberci několikrát sem tam projděte a ujistěte se, že se nikde netvoří záhyby. Samozřejmostí je suchý, pevný a co nejrovnější podklad - koberec časem k nerovnostem přilne a ty se pak zřetelněji vyrýsují. Podívejte se také, jak silná je izolační gumová vrstva, v případě potřeby pak koberec podložte starými novinami. Konce koberce přilepte oboustrannou lepicí páskou. Další možností je přilepit k podkladu celý koberec.

Koberce s vysokým vlasem se hodí pro ty, kteří sází na komfort

Vinylová podlaha neboli PVC

Největší předností vinylu je jeho odolnost, záruka hygieničnosti a absolutní voděodolnost. Což jsou důvody, proč takové podlahy najdeme ve většině zdravotnických zařízení a kuchyní. Tvrdost a snesitelnost zátěže je klasifikována podobně jako u laminátu, i zde si tedy podlahu můžete vybrat přesně podle plánovaného zatížení. Cena se pak odvíjí od tloušťky nášlapné vrstvy, počtu vyztužujících vrstev a typu podkladu. PVC je určeno pro nízké zatížení, zpravidla se používá v domácnostech, vyrábí se nanášením PVC hmoty na textilii, pro vyšší zatížení se pak hodí podlahová krytina z granulátu obaleného grafitem. Krytiny pro ještě větší zatížení se vyrábějí z několika vrstev, nášlapná vrstva je přitom chráněná speciální úpravou. PVC dobře absorbuje barvu a je vhodné pro vytváření dezénů. Můžete si tedy vybrat přesně takové, jaké si přejete. Pokládka je podobná jako u koberce.

Dezény lina neznají hranic, zde je jeden z klasických

Linoleová podlaha

Linoleum bývá často zaměňováno s  vinylovou podlahou a naopak. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že linoleum je čistě přírodního původu, kdežto základem PVC jsou chemicky upravované ropné sloučeniny. Linoleum se vyrábí ze lněného oleje, pryskyřic, dřevité nebo korkové moučky, vápence a juty. Dřevité linoleum je pevnější a odolnější než korkové, které je zas pružnější, měkčí a lépe se brousí. Linoleum je nutné po celé ploše pečlivě přilepit k suchému a rovnému podkladu. Stejně jako PVC je vysoce hygienické - obsažené přírodní materiály si zachovávají svou samočistící schopnost, která pomáhá likvidovat bakterie a mikroorganismy (tou samou schopností vládne nejen dřevěná podlaha, ale i dřevěné kuchyňské prkénko na krájení). Údržba je snadná, stačí ho jemně přetřít vlhkým hadrem a pokud jej budete pravidelně voskovat, dlouho vám vydrží krásné.
ab
ab
ab
ab
ab